Kategorie

Nadanie nazwy ulicy w Otwocku, koncert organowy, msza święta i odsłonięcie tablicy w Zakręcie, a później konferencja popularnonaukowa w Zajeździe u Mikulskich w Wiązownie – tak przebiegła 7 listopada uroczystość poświęcona pamięci pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Organizatorzy w ten sposób chcieli przybliżyć postaćułkownika, jego życiorys i dokonania. Wspólne hasło tych wydarzeń brzmiało: „Zwycięska Misja”.

W Zakręcie, przy asyście honorowej Wojska Polskiego, odsłonięto tablicę pamiątkową. Podczas jej odsłonięcia doradca prezydenta, pułkownik Andrzej Pawlikowski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Roman Barszcz, przyjaciel pułkownika Kuklińskiego podkreślał, że bez niego, Ronalda Reagana i Jana Pawła II nie byłoby wolnego świata, którego częścią jest teraz Polska.

Zastępca ambasadora USA w Polsce John C. Law mówił podczas uroczystości, że w czasach zimnej wojny wielu Polaków decydowało się na walkę z opresyjnym reżimem komunistycznym, a Ryszard Kukliński był jednym z nich. Jak zaznaczył John C. Law, zaczynając swoją działalność przeciwko komunistom, Kukliński ryzykował bardzo wiele – zdrowie i życie nie tylko własne, ale również najbliższych, dlatego trzeba docenić jego postać.

Konferencja w Wiązownie rozpoczęła się wręczaniem nagród w konkursach ogłoszonych z okazji tych uroczystości. Konkurs gimnazjalny ze znajomości wydarzeń z życia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na tle dziejów Polski od 1945 do 2004 r. wygrało Gimnazjum im. Jana Pawła II z Glinianki. Nagrody odebrali laureaci – młodzież z gimnazjum wraz z dyrektor Marzeną Wróbel i nauczycielem historii Jackiem Kołakowskim.

Drugi, to konkurs plastyczny na plakat promujący Zwycięską Misję Kuklińskiego. Nagrodę w wysokości 5.000,00 zł, ufundowaną przez Wójta Gminy Wiązowna, otrzymał Wojciech Korkuć.

Po tej części rozpoczęła się konferencja pod przewodnictwem prof. Jana Żaryna. Wszystkie wydarzenia tego dnia były relacjonowane na żywo w ITTV.