Kategorie

Największa impreza ekologiczna na terenie powiatu otwockiego, wielu mieszkańców naszej gminy, doskonali goście i gwiazdy ogólnopolskiego kalibru, czyli III Eko Piknik w Zakręcie za nami.

W sobotę 22 kwietnia mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Dzień Ziemi”. W jej ramach w naszej gminie po raz kolejny zorganizowaliśmy rodzinną imprezę plenerową – Eko Piknik w Zakręcie.

W tym roku tematem przewodnim były „4 żywioły”. Szkoły i przedszkola z terenu gminy zaprezentowały: strefę powietrza (ZSG i Przedszkole w Zakręcie), strefę ognia (ZSG i Przedszkole w Wiązownie), strefę ziemi (Przedszkole  w Pęclinie i SP w Malcanowie), oraz strefę wody (Gimnazjum w Gliniance i SP w Gliniance).

Na scenie z ekologicznymi przedstawieniami zaprezentowały się dzieci z Przedszkola w Zakręcie, tuż po nich zobaczyliśmy podopiecznych Ośrodka Kultury, a następnie przedszkolaków z Przedszkola im. Misia Uszatka w Wiązownie i dzieci z przedszkola „Pod Stumilowym Lasem” w Pęclinie. Swoje umiejętności aktorskie pokazali również uczniowie z ZSG w Zakręcie im. Cypriana Kamila Norwida. Impreza była doskonałą okazją, aby podziękować mieszkańcom za udział w akcji „Czyste sołectwo – moja wizytówka”. Na scenie wręczono podziękowania koordynatorom akcji.

W czasie pikniku w Zakręcie koncert dały prawdziwe gwiazdy: Iness, Dejw, a potem zespół Future Folk: Stanisław Karpiel-Bułecka, Szymon Chyc-Magdzin i Matt Kowalsky. Panowie zaprezentowali nam muzykę spod samych Tatr. Sobotnią imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Mr. MAGISTER.

Podczas pikniku nie zabrakło tradycyjnej już zbiórki elektroodpadów. W zamian za elektrośmieci mieszkańcy gminy mogli dostać sadzonki drzew. Dla najmłodszych przygotowano: wesołe miasteczko, konkursy o tematyce ekologicznej, rodzinne warsztaty, malowanie twarzy, mnóstwo zabaw i animacji. W części wystawowej zaprezentowały się  firmy związane z ekologią i rękodzielnicy. To dla nas bardzo ważne, by angażować mieszkańców w działania proekologiczne. To nie jest tylko kwestia mody –  mówi naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Wiązowna, Iwona Marczyk. Nasz wydział ma bardzo jasno postawione cele. I nie jest to tylko pilnowanie procedur i pozwoleń. W naszej pracy nie chodzi tylko o to, żebyśmy pilnowali przestrzegania prawa związanego z ochroną środowiska. Zależy nam na tym, by  je realnie w naszej okolicy chronić. A żeby być skutecznymi, musimy w takie działania angażować mieszkańców. Bez nich nasza praca traci sens. Stąd takie wydarzenia jak Eko Piknik. Chcemy pokazywać, że ekologia i dbałość o środowiska może być czymś przyjemnym, pożytecznym i dobrym. Że nie zawsze musi się wiązać z nakazami i zakazami – dodaje Iwona Marczyk. Kolejny Eko Piknik za rok. Do zobaczenia!

Zapraszamy do obejrzenia występów i koncertów z Eko Pikniku: https://www.youtube.com/channel/UCm86LcQXpgxk9k_PCxbuvaA