Kategorie

„Witam wszystkie dzieci
Kłaniam się niziutko
Kłaniam się Wam pięknie
Na lewo i na prawo
Jak Wam się spodoba
To nam bijcie brawo”

Te słowa przywitały dzieci, ich rodziców i dziadków na festynie rodzinnym z okazji Dnia Dziecka 28 maja 2017 w Klubie Sportowym Zakręt. Na dzieci czekało piękne słońce i mnóstwo propozycji zajęć w plenerze: malowanie buziek, konkursy z nagrodami, gry zręcznościowe, warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe, dmuchaniec, a także zabawy survivalovo-militarne przygotowane przez „Łuki Team”. Na festyn przybyli zaproszeni policjanci i strażacy, by pokazać dzieciom na czym polega ich praca, a chętni mogli sobie zrobić wspólne zdjęcie w radiowozie lub na motorach policyjnych. Strażacy z OSP Wiązowna zawsze gotowi do pomocy i tym razem chętnie pomagali podczas festynu. Przy okazji składamy im najlepsze życzenia z okazji 100 lat OSP Wiązowna!

Ci, którzy chcieli odpocząć na leżakach, mieli możliwość podziwiania występów artystów na scenie, która była pełna atrakcji przez cały czas trwania festynu. Jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół muzyczny „The Schoolers”. Mocne uderzenie rockowe na początek wywołało burzę oklasków i podziw dla młodych artystów, którym gratulujemy talentu i życzymy światowej kariery!

Następnie podziwialiśmy spektakl taneczno-muzyczny „W przestworzach” z udziałem artystki Anny Butkiewicz, absolwentki Konserwatorium Leosa Janacka i Akademii Muzycznej w Ostravie, wieloletniej solistki Opery Narodowej w Ostravie, w towarzystwie uczennic Folies Dance Company i Klubu Sportowego Zakręt. Spektakl ten opowiada o budzącym się do życia pięknym kwiatku i tym co go otacza. W rolę kielicha wcieliła się Anna Butkiewicz, natomiast płatkami kwiatu były młode zdolne tancerki FDC&KSZ. Początkowo płatki były mocno związane z kielichem, po czym odrywały się otrzymując nową energię do działania w przestworzach. Tancerki budowały zachwycające przestrzenie choreograficzne zaczynając od łąki, następnie przelatywały nad oceanem i unosiły się do nieba. Na koniec wróciły do kielicha łącząc się z nim w jednolity kwiat. Autorką oprawy choreograficznej jest Marzena Barcik – absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi we współpracy z Dominiką Krzymowską – absolwentką Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej o specjalizacji gimnastyka powietrzna na szarfach. Spektakl zachwycił uczestników festynu harmonią piękna śpiewu, tańca i choreografii. To było fascynujące przeżycie!

Kolejnym punktem programu na scenie były animacje muzyczne dwujęzycznej szkoły i przedszkola Smart School pt. „Z muzyką przez świat – muzyczna układanka SMART”. Poprowadzili je nauczyciele Smart School: Silvia Tomaszewska – lektor języka angielskiego i nauczyciel WF, tańca i akrobatyki z Portugalii, Marzena Pohorecka – nauczyciel przedszkola i nauczyciel rytmiki, aktywna wokalistka klasyczna oraz Mateusz Ambroży – nauczyciel języka francuskiego, katecheta i instrumentalista. Zabawy animacyjne rozruszały zaproszonych na scenę uczestników festynu. Smart School realizuje autorski program wychowania do wielokulturowości pn. „Dziecko między kulturami świata”. Jednym z bardzo ważnych jego elementów jest edukacja muzyczna. Dlatego podczas festynu Smart School zrealizowała zabawy muzyczne z różnych stron świata. Przy okazji gratulujemy uczennicy klasy drugiej Smart School Nikoli Kłosowskiej zwycięstwa w pierwszym międzyszkolnym konkursie piosenki angielskiej, jaki odbył się w szkole 10 maja!

W porze dobranocki festyn zakończył spektakl teatralny „Jajo w sieci” w wykonaniu aktorów: Ewy Gorzelak, Hanki Brulińskiej i Magdaleny Gnatowskiej po raz pierwszy u nas w plenerze. Scenariusz przedstawienia „Jajo w sieci” został napisany przez pedagoga Annę Gil i aktorkę Ewę Gorzelak. Jest to spektakl o konsekwencjach nadmiernego obcowania dzieci z cyberprzestrzenią. „Jajo w sieci” to dynamiczna, pełna energii, wzruszająca opowieść o dwóch rywalizujących ze sobą światach: realnym i wirtualnym. Wciągnęła małych widzów w historię szalonych bohaterek Nuli i Werki, raz bawiła, raz wzruszała. Spektakl sprawił, że dzieci uwikłane wraz z bohaterkami w sieć zdarzeń, podświadomie przeżywały wraz z nimi dylematy moralne. Dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez aktorki i w ten sposób same dokonywały niesamowitych odkryć!

Na wyczerpanych atrakcjami festynu w altanie czekał poczęstunek: lody, popcorn, wata cukrowa, pierogi i kiełbaski z grilla oraz jedzonko przygotowane przez Food-Truck „Golden Bear”. Wszystko było przepyszne!

Podczas festynu Uczniowski Klub Sportowy ORŁY ZAKRĘT zbierał fundusze na dofinansowanie wakacyjnego obozu rekreacyjno-sportowego dla dzieci, jaki odbędzie się w terminie 20-27 sierpnia br. w Pasymiu. Podczas festynu udało się zebrać prawie 1,5 tys. zł. Zbiórkę na wakacyjny wyjazd dzieci w późniejszym terminie prowadził także Parafialny Zespół Caritas z Zakrętu, by wysłać na obóz organizowany przez UKS ORŁY ZAKRĘT także swoich podopiecznych. Dzięki dobrej współpracy instytucji lokalnych: UKS i PZC oprócz wspaniałej zabawy podczas festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka udało się także zorganizować i dofinansować dzieciom aktywny wypoczynek w wakacje. To wielka wspólna sprawa!

Dziękuję Państwu Małgorzacie i Adamowi Szelestom, Iwonie i Robertowi Michalakom, Jolancie i Sławomirowi Rawskim, Monice i Dariuszowi Pogorzelskim za pomoc w organizacji festynu. Dziękuję wszystkim Sponsorom i Darczyńcom instytucjonalnym oraz prywatnym za udzielone wsparcie finansowe, a w szczególności NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze i firmie WARBUD S.A., a także firmom: RENMET Profesjonalne Akcesoria Dachowe, P.H.U. MALINOWSKI, P.P.H. KOTWICA i JARTON Centrum Handlowe. Dziękuję Klubowi Sportowemu Zakręt za udostępnienie swojego obiektu i włączenie się w organizację imprezy. Dziękuję wolontariuszom z Centrum Wolontariatu w Radiówku, Uczniowskiego Klubu Sportowego ORŁY ZAKRĘT, Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie, Gminnego Przedszkola w Zakręcie, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zakręcie oraz fundacji MLADIINFO za przeprowadzenie warsztatów, gier i zabaw terenowych. Dziękuję Policji i OSP Wiązowna za zorganizowanie atrakcji dla dzieci i pomoc podczas festynu. Dziękuję ks. proboszczowi Tadeuszowi Firysiukowi, który tego dnia obchodził 30. rocznicę święceń kapłańskich, Parafialnemu Zespołowi Caritas w Zakręcie oraz darczyńcom z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zakręcie za pomoc finansową na organizację Dnia Dziecka i wyjazd na obóz sportowy najbardziej potrzebujących. Dziękuję Marszałkowi Senatu Panu Stanisławowi Karczewskiemu za ufundowanie nagród dla dzieci. Dziękuję Panu Wójtowi Januszowi Budnemu, Pani Sekretarz Annie Rosłaniec i Radzie Gminy Wiązowna za wsparcie inicjatywy lokalnej. W akcję włączyło się wiele osób o wielkim sercu. Pięknie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by w słoneczny dzień słońce zaświeciło w sercach dzieci i ich rodzin w Zakręcie!

Info. z tukontakt@wiazowna.pl: Aleksandra Rutkowska
Foto. Magdalena Sulich