Kategorie

W przedszkolu „Pod Stumilowym Lasem” w Pęclinie 17 czerwca 2016 roku (piątek) o 15.00 rozpoczął się XI piknik rodzinny zatytułowany „Jadą wozy kolorowe przez Polskę”. Pikniki rodzinne w naszej placówce odbywają się co dwa lata. Wymagają dużego nakładu pracy zarówno personelu placówki jak i rodziców. Opierają się na ich współpracy ze środowiskiem lokalnym.

Do tegorocznego pikniku przygotowywaliśmy się cały rok szkolny. Już od września rodzice i personel placówki poszukiwał fantów na loterię, pomysłów, osób, które mogłyby uświetnić to wielkie wydarzenie w „Stumilowym Lesie”. Chęci i pomysłów nie brakowało. Przystąpiono do organizacji, aby jak najszybciej „zaklepać” różne atrakcje dla podopiecznych z przedszkola, ich rodzin, znajomych i gości. Warto wspomnieć, że część rodziców wyróżniała się szczególnym zaangażowaniem. Uczestniczyła systematycznie w spotkaniach z personelem przedszkola, dotyczących organizacji pikniku, poświęcając swój drogocenny czas. Oprócz spotkań organizacyjnych rodzice zajęli się przygotowaniem bajki dla dzieci „Brzydkie kaczątko”, która miała być odegrana przez właśnie w tym dniu. Wszyscy starali się sprawić, by ten dzień był jak najpiekniejszy i atrakcyjny dla wszystkich.

Czas płynął i nadszedł oczekiwany moment. Dzień pełen pracy, zdenerwowania, ale przede wszystkim radosny, pełen miłej zabawy, pozytywnych przeżyć. Nadszedł moment na czas spędzony miło i atrakcyjnie, w naszej wielkiej „przedszkolnej rodzinie”. Od rana do placówki podążali rodzice z dziećmi niosąc własnoręczne wypieki. Dzielni tatusiowie z panem Stasiem zajęli się ustawieniem sceny i namiotów. Różne stoiska wyrastały na placu zabaw jak grzyby po deszczu.

Deszcz to kolejny punkt naszego pikniku. Kiedy wszystko zostało już zapięte na ostatni guzik, nad „Stumilowym Lasem” zawiał silny wiatr, a z nim ciemne chmury przyniosły lekkie grzmoty i wielką ulewę. W salach przedszkolnych zapanował smutek i przerażenie. Zasmucone dzieci dopytywały czy piknik się odbędzie. Każdy miał nadzieję, że znów wyjdą promyki słońca, które ogrzeją „Stumilowy Las”. Wszyscy patrzyli z nadzieją, że warunki atmosferyczne się poprawią, że praca rodziców, personelu przedszkola nie będzie zmarnowana. Smutne oczy dzieci i wszystkich obecnych w przedszkolu wypatrywały, bardzo mocno, lepszej pogody. Koło 14.00 przestał padać deszcz, co przywróciło uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych.

Około 15.00 plac zabaw i namioty ze stoiskami zaczęły wypełniać się ludźmi. Na scenę wychowawczynie sprowadzały z budynku przedszkolnego kolejne grupy przedszkolaków, które przebrane były w piękne stroje. Większość dzieci miała na sobie stroje kupione specjalnie na tą okazję (stroje zakupiono z funduszy pozyskanych z kiermaszu wielkanocnego, kiermaszu książek, ze wsparcia materialnego Rady Rodziców, ze środków zebranych od rodziców).

Na piknik przybyli zacni goście: Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, proboszcz parafii św. Wojciecha w Wiązownie ksiądz prałat Tadeusz Łakomiec, skarbnik Alicja Matuszewska, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy Wiązowna Mariola Kublik, nasi przyjaciele, podopieczni z Domu Opieki ,,Iwona” oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Bądźmy razem”.

XI Piknik Rodzinny rozpoczęto. Konferansjerami pikniku zostali: pani Renata Falińska (Radna Pęclina – Przewodnicząca Rady Gminy, wieloletni przyjaciel przedszkola), Katarzyna Rostek (nauczycielka przedszkola) i Stanisław Sochan (rodzic naszego przedszkolaka). Prowadzący, odwołując się do tytułu pikniku, wcielili się w rolę: Cyganki, góralki i marynarza.

Jako pierwsze prezentowały się dzieci z programem artystycznym „Jadą wozy kolorowe taborami…”z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/16. Każdy przedszkolak starał się jak najpiękniej przedstawić swoją rolę. Dzieci poprzebierane były za postacie Cyganów, górali, warszawiaków, Kujawiaków, Mazurów, marynarzy. Wraz z Cyganami i mieszkańcami „Stumilowego Lasu” odwiedzaliśmy kolejne regiony Polski poznając stroje ludowe, kulturę, różne walory tych miejsc. Najstarsze przedszkolaki i absolwenci przedszkola zaprezentowali się w galowych ubiorach tańcząc pożegnalnego poloneza. Absolwenci pożegnali przedszkole krótkimi wierszykami i piosenką „Przedszkola czas już minął nam…”. Były to chwile pełne wzruszeń zamykające ważny etap w życiu tych dzieci. Dyrektor z wychowawcami i przewodniczącą rady rodziców pożegnała najstarsze przedszkolaki wręczając im pamiątkowe książki i zdjęcia.

Kolejnym punktem programu pikniku było uroczyste podziękowanie za wieloletnią współpracę dla księdza prałata Tadeusza Łakomca – proboszcza parafii św. Wojciecha w Wiązownie i Małgorzacie Nowak intendentce przedszkola. Konferansjerzy odczytali pożegnalne słowa podkreślając długą, bardzo dobrą współpracę z placówką. Dyrektor Ewa Kołodziejczyk wręczyła kwiaty, a wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali 100-lat. Były to wzniosłe chwile na pikniku. Trudno pożegnać i wyrazić wdzięczność osobom, które dały tak wiele serca, swego czasu naszemu  przedszkolu. Po pożegnaniu głos przejęli przedstawiciele Rady Rodziców dziękując i składając życzenia całemu personelowi placówki.

Po wzruszających chwilach nadszedł czas na występ z cyklu „rodzice dzieciom”. W tym roku rodzice z przedszkolnego kółka teatralnego przygotowali bajkę „Brzydkie kaczątko”. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu (częste próby, wykonanie atrakcyjnych dekoracji, uszycie barwnych strojów) spektakl był przepiękny. Dzieci i goście pikniku patrzyli na bajkę z wielkim przejęciem śledząc losy brzydkiego kaczątka. Następnie dyrektor Ewa Kołodziejczyk wręczyła podziękowania rodzicom szczególnie angażującym się w życie placówki. Ważnym momentem podczas imprezy było przekazanie przez dyrektor „Daru Serca”(zebranego przez przedszkole 1000 zł ze sprzedaży surowców wtórnych) na ręce mamy małego Teodora – brata dziewczynki z naszego przedszkola, na opłacenie rehabilitacji.
W kolejnych punktach programu przedszkolaki prezentowały się na scenie wykonując układy taneczne, poznane podczas zajęć dodatkowych z panem Igorem – instruktorem tańca.
Taniec prezentowała również grupa taneczna pod kierunkiem jednej z mam – Eweliny Izdebskiej, wykonując układ tańca akrobatycznego. Można było zobaczyć popisy absolwentów przedszkola m.in. grę na pianinie Małgosi Kaźmierczak.

Podczas pikniku nie zabrakło również konkursów z nagrodami wśród nich – rodzinny konkurs, „Co wiem o Polsce?”. Po konkursach ok. 19.30 przystąpiono do losowania nagród głównych w loterii fantowej. Wśród nich były m.in. odkurzacz samochodowy, żelazka, kupon na manicure hybrydowy, zaproszenie na niedzielny brunch do hotelu Wiktoria, suszarka do owoców i warzyw, golarka do ubrań, szczoteczka elektryczna do zębów, opiekacz do kanapek, kupony do salonu fryzjerskiego, blender, voucher na przegląd klimatyzacji, mikser Zelmer, kupon na rodzinną sesję zdjęciową i wiele innych atrakcyjnych nagród.

Oprócz atrakcji scenicznych zapewniono wszystkim różne atrakcje na ustawionych stoiskach. Każdy mógł skosztować domowych wypieków, w doskonale zaopatrzonej cukierence. Można było napić się kawy, herbaty, czy soku. Dla ochłody zapewniono lody. Można było zachwycić się karkówką, kiełbaską, kaszanką i kurczakiem z grilla.Oprócz tego każdy mógł skosztować placków ziemniaczanych, swojskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem.
Dzieci mogły w kącikach urody pomalować sobie twarze, upleść kolorowe warkoczyki, zrobić tatuaż, pomalować paznokcie. Na wyspie skarbów wykopać własny skarb. Ponadto dzieci mogły skorzystać z przejażdżki kucykiem, pobawić się na dmuchańcach, dostać balon o wymarzonym kształcie, pobawić się wśród wielkich mydlanych baniek.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w loterii fantowej, z foto budki, przejażdżki wozem i bryczką konną po okolicy, przejażdżki samochodem wyścigowym. Panie mogły zrobić sobie manicure hybrydowy. Wśród planowanych atrakcji z powodu wcześniejszych, złych warunków atmosferycznych swoją obecność musiała odwołać straż pożarna z Otwocka.

Każdy uczestnik pikniku znalazł coś ciekawego dla siebie i miło spędził czas z rodziną na świeżym powietrzu. Warto podkreślić, iż dzięki hojności rodziców część atrakcji dla dzieci była darmowa (dmuchańce, foto budka, balony), zaś środki zebrane podczas pikniku zostaną przeznaczone na potrzeby przedszkola.
Piknik trwał do późnych godzin wieczornych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy ofiarowali nam swój czas, pomysły, środki materialne, aby uświetnić wspólne przedsięwzięcie. Niech wyrazy wdzięczności przyjmą wszyscy przyjaciele naszej placówki. Dzięki Wam nasz XI Piknik Rodzinny był niepowtarzalny.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Agnieszka Nowicka – nauczyciel przedszkola w Pęclinie