Kategorie

1 lutego dzieci z grup starszych: „Puchatki, Tygryski i Króliczki” z Przedszkola w Pęclinie pojechały zwiedzić gmach sejmu RP. Głównym celem wycieczki było rozbudzenie w przedszkolakach postaw patriotycznych i zdobycie nowych doświadczeń, przeżyć. Wycieczka do sejmu była także jednym z zadań programu „Mali Patrioci” realizowanego w naszym przedszkolu.

Po dojechaniu na miejsce, poszliśmy pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej znajdujący się na ulicy Wiejskiej naprzeciwko gmachu Sejmu. Następnie udaliśmy się do budynku Sejmu. Na miejscu przeszliśmy przez biuro przepustek, gdzie po drugiej stronie czekała na nas Pani Przewodnik. Idąc podziemnym korytarzem Pani Przewodnik zwracała uwagę na zdjęcia umieszczone na ścianach korytarza przedstawiające historyczne wydarzenia. Mieliśmy okazję obejrzeć makietę szklaną z kompleksem budynków sejmowych. Udaliśmy się do korytarza głównego, gdzie widzieliśmy wazę zamkniętą, co oznacza, że w tym dniu nie ma posiedzenia sejmu. Ciekawostką jest to, że taki dzień oznajmia świeży bukiet kwiatów umieszczony właśnie w tej wazie. Zwiedziliśmy Salę Kolumnową i Kaplicę. Widzieliśmy także Salę Plenarną. Zasiadaliśmy w fotelach w galerii dla prasy.

Po drodze mijaliśmy gablotę z laskami marszałkowskimi, tablicę w hołdzie parlamentarzystom poległych w czasie II wojny światowej i tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II. Dzieci również zaciekawiły detale wykończenia poręczy na schodach w kształcie węży. Powróciliśmy korytarzem podziemnym do szatni i udaliśmy się do autokaru. Kto wie, może niejeden przedszkolak z naszej placówki powróci tu za 20 lat i będzie przechodził tymi korytarzami jako poseł RP?

Korzystając z okazji wizyty w stolicy wybraliśmy się na spacer do Łazienek Królewskich. Powitały nas kaczki, gołębie i wiewiórki. Niczym nie spłoszone podchodziły blisko i czekały na smakołyki. Przechodziliśmy obok historycznych budowli, min Podchorążówki, Pałacu Myślewickiego i Zamku na Wyspie. Mijaliśmy pomniki znanych Polaków. Spacerowaliśmy Aleją Chińską i podziwialiśmy budowle Ogrodu Chińskiego. Wszędzie robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

Czas szybko minął. Trochę zmęczeni ale za to bogatsi w nowe doświadczenia wróciliśmy do przedszkola.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Agnieszka Łapiak