Przedsiębiorcy, obok samorządów są największymi beneficjentami funduszy unijnych. W sumie na rozwój przedsiębiorstw do 2020 r. zostanie przeznaczonych 20 mld euro. Warto dowiedzieć się, na co i na jakich zasadach można pozyskać środki unijne. Na największe wsparcie mogą liczyć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dotacje dla nich zostały przewidziane przede wszystkim w Programach Regionalnych poszczególnych województw, ale też z Programu Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia.
W lipcu ruszyły 63 nowe konkursy na dofinansowania z Funduszy Europejskich. Po środki unijne mogą sięgnąć m.in. przedsiębiorcy, samorządy, czy też ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe.
Jeśli jesteś mikro-małym lub średnim przedsiębiorcą możesz pozyskać środki unijne na opracowanie nowoczesnego i atrakcyjnego designu dla swojego produktu. Na początku lipca ruszył konkurs, do którego można zgłosić właśnie taki projekt.
Więcej informacji (tutaj)
Pełna oferta to 174 konkursy, w tym: 54 z programów ogólnopolskich, 111 z programów regionalnych i 9 z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej.
Największe szanse na dotacje mają inwestycje realizowane w obszarach:
- Projekty badawcze i wdrażanie innowacji
Więcej na ten temat znajdziesz w ulotkach:
- Rozwój działalności firmy
Rozwój działalności firmy wpływa pozytywnie na jej konkurencyjność na rynku. Jeśli prowadzisz firmę zwykłe Twoje potrzeby dotyczą zakupu nowego sprzętu, rozbudowie infrastruktury, itp. Takie wydatki nie muszą się wiązać z dużymi innowacjami, ale pozwalają rozszerzać produkcję czy zakres usług.
Takie środki są dostępne głównie w formie pożyczek. Będziesz musiał je zwrócić, ale dostaniesz je łatwiej niż w banku, a warunki spłaty będą korzystniejsze. Jeśli będziesz chciał jednak wziąć kredyt w banku, to wtedy Fundusze Europejskie też mogą Ci pomóc. Jak? Dając poręczenie (gwarancję spłaty) takiemu bankowi w Twoim imieniu.
Prowadząc działalność na terenie gminy wiejskiej, możesz zainteresować się także Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie możesz uzyskać w Lokalnej Grupie Działania. Pamiętaj, że ze swoim pomysłem musisz się wpisać w lokalne strategie. Ich listę znajdziesz też na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Jeśli pragniesz rozwinąć handel elektroniczny, stworzyć portal e-usługowy, czy opracować tzw. rozwiązanie B2B (business-to-business) łączące systemy Twojej firmy z systemami Twoich partnerów możesz starać się o dofinansowanie w tym zakresie. Dodatkowe środki unijne możesz przeznaczyć też na wprowadzenie elektronicznych systemów w ramach Twojej działalności.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w ulotce:
Niektóre możliwości dofinansowania w tym obszarze to instrumenty zwrotne, a nie dotacje. Fundusze możesz przeznaczyć między innymi na wprowadzanie energooszczędnych technologii, termomodernizację budynków firmy, czy przebudowę linii produkcyjnej. Możesz także starać się o dofinansowania na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Są to projekty polegające np. na tworzeniu elektrowni wiatrowych, słonecznych, geotermalnych czy wykorzystujących biomasę. Kiedy otrzymasz dofinansowanie na ten cel, wytworzoną energię możesz przeznaczyć na własne cele, a nadwyżki możesz przekazywać do sieci energetycznej.
W Programie Inteligentny Rozwój możesz ponadto dostać dofinansowanie na udział w konkretnych wydarzeniach promocyjnych, tzw. branżowych i ogólnych programach promocji gospodarczej.
Wnioski o wsparcie przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Każdy przedsiębiorca zapewne wie, jak ważne jest rozwijanie umiejętności i podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. To dzięki ich kompetencjom budujesz renomę oraz konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa.
Wchodząc na stronę www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl znajdziesz ofertę ciekawych szkoleń, usług doradczych, coachingu, studiów podyplomowych, czy też mentoringu.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji i wsparcia w wyborze odpowiedniej dla siebie usługi skontaktuj się z ekspertami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest administratorem tej bazy pod numerem infolinii: 801 808 108 w godzinach 8:00 – 18:00 (poniedziałek – piątek) lub napisz wiadomość na adres e-mail: info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl.
Gdzie szukać informacji?
Dostępne konkursy dla firm znajdziesz w „Wyszukiwarce Dotacji”(link tutaj)
lub Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich.
Jeśli masz pytania dotyczące Funduszy Europejskich, np. jak pozyskać dotację unijną skorzystaj z bezpłatnych usług Punktów Informacyjnych FE – bezpośrednio, mailowo lub telefonicznie.
Dane teleadresowe punktów znajdziesz pod adresem www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty.
Polecamy również udział w bezpłatnych spotkaniach informacyjnych, które organizują Punkty Informacyjne oraz instytucje wdrażające środki unijne w całej Polsce.
- Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich
ul. Żurawia 3/5,
00-503 Warszawa
Godziny pracy:
pon.-pt. 8.00-18.00,
sob. 10.00-14.00
Telefony do konsultantów
infolinia: 22 626 06 32
umawianie konsultacji: 22 378 31 77
E-mail: punktinformacyjny@cpe.gov.pl
- Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Warszawie
Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
Godziny pracy:
pon.: 8.00-18.00,
wt.-pt.: 8.00-16.00
Telefony do konsultantów
801 101 101
22 542 27 11
22 542 20 38
E-mail: punkt_kontaktowy@mazowia.eu