Kategorie

Mieszkaniec Glinianki przy wsparciu urzędników ocalił życie młodemu bocianowi

Młody bocian wypadł z gniazda. Zauważył to mieszkaniec Glinianki, na którego terenie znajduje się gniazdo bociana i poinformował o tym pracowników Wydziału Ochrony Środowiska. Ci pojechali od razu na miejsce zdarzenia. We współpracy z Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych przekazali ptaka do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Tam bocian został otoczony opieką.

Co robić, gdy znajdziemy pisklę z dala od gniazda? Zanim przystąpimy do akcji ratunkowej, upewnijmy się, czy pisklę pomocy rzeczywiście potrzebuje, gdyż ptaki wielu gatunków opuszczają gniazda zanim są zdolne do lotu. To naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty, które chowają się w trawie i zaroślach.  Spotykając młodego ptaka na ziemi, przypatrzmy się mu i sprawdźmy, czy jest ranny. Jeśli jest ranny, należy skontaktować się z najbliższym lekarzem weterynarii lub poinformować o tym fakcie pracowników Wydziału Ochrony Środowiska (kontakt pod tekstem).

Jeśli jednak pisklę wygląda zdrowo, chodzi lub skacze – nie powinniśmy mu pomagać, a tym samym zabierać z miejsca, w którym się znajduje. W takim wypadku odkładanie go z powrotem do gniazda jest bezcelowe, pisklę najpewniej natychmiast z niego wyskoczy. Po opuszczeniu gniazda, pisklę zwykle pozostaje pod czujną obserwacją rodziców, którzy karmią go i ochraniają, podczas gdy mały ptak uczy się latać i radzić sobie samodzielnie w nowym otoczeniu.

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz lub zadzwoń – nasi pracownicy chętnie pomogą!

Joanna Kociszewska  – Wydział Ochrony Środowiska
pok. 010
tel. 22 512 58 21, kom. (w sprawie zwierząt) 605 874 227
e-mail: j.kociszewska@wiazowna.pl

[urzednik_online mail=”j.kociszewska@wiazowna.pl”]

Materiał przygotowała Joanna Iwańska.