Kategorie

Przedszkolaki ze Stumilowego Lasu w Pęclinie 18 maja wzięły udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez zaproszonego ratownika medycznego pod hasłem „Szpital Pluszaka”. Celem spotkania było oswojenie dzieci ze służbami ratunkowymi, wpajanie zasad prawidłowego postępowania w obliczu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz nauka numerów alarmowych.

Pani ratownik przyjechała do przedszkola w towarzystwie dużego pluszowego misia i wyjaśniła dzieciom, że ratownik medyczny pomaga nam, gdy się źle czujemy i że nie należy się go bać. Dzieci zobaczyły jak wygląda w środku zabawkowa karetka pogotowia, jaki wydaje sygnał dźwiękowy oraz do czego służą nosze. Przedszkolaki rozpoznawały również inne wozy ratownicze: strażacki i radiowóz policyjny, a także nauczyły się wspólnego numeru alarmowego dla wszystkich służb ratowniczych – 112. Aby go łatwo zapamiętać należy wskazywać palcem na poszczególne części twarzy człowieka. Usta (symbolizują cyfrę „1”, ponieważ mamy tylko jedne usta), nos (symbolizuje cyfrę „1”, ponieważ mamy tylko jeden nos) i oczy (symbolizują cyfrę „2”, ponieważ mamy dwoje oczu). Zatem usta-nos-oczy to symbol numeru alarmowego – 112. Dzieci dowiedziały się również co należy zrobić, gdy ktoś straci przytomność, w jaki sposób ułatwić oddychanie poszkodowanemu oraz jak wezwać pomoc.

Pani Martyna przyniosła ze sobą również dużą torbę ratownika pełną „zabawkowych” i prawdziwych narzędzi medycznych. Na towarzyszącym jej wielkim misiu dzieci przećwiczyły wszystkie badania wykonywane w gabinecie lekarskim, by już nigdy w trakcie wizyty u lekarza nie odczuwać strachu. Dzieci miały możliwość posłuchać za pomocą stetoskopu bicia misiowego serca, obejrzeć jego gardło czy nawet wykonać strzykawką zastrzyk „na niby”. Jednak największą atrakcją spotkania była możliwość przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy na fantomie dziecięcym.

Za udział i aktywność w zajęciach wszystkie przedszkolaki otrzymały naklejki dzielnego pacjenta. Zajęcia edukacyjne przeprowadzone kolejno w każdej grupie przez panią ratownik i jej przyjaciela pluszowego misia wywołały wśród dzieci wiele emocji i radości.

Dziecko w wieku przedszkolnym każdego dnia poznaje coraz dokładniej zasady funkcjonowania otaczającego je świata. Jest to najlepszy okres, by nauczyć je prawidłowych odruchów, które wraz z wiekiem ułatwią mu radzenie sobie w różnych sytuacjach.

info. z tukontakt@wiaowna.pl: Ewa Budny -nauczyciel z Gminnego Przedszkola ,,Pod Stumilowym Lasem” w Pęclinie