Kategorie

W przedszkolu ,,Pod Stumilowym Lasem” obchodziliśmy niezwykłą uroczystość – Światowy Dzień Ziemi. Ubrani na niebiesko oczekiwaliśmy co niezwykłego przyniesie nam dzień.
Edukacja przyrodnicza odgrywa bardzo ważną role w procesie uczenia się dzieci, zwłaszcza w tak młodym wieku. Nawyki dbania o przyrodę i zwierzęta czy też segregowania śmieci trzeba kreować od samego początku. Choć nie zawsze owe nawyki dziecko może nabyć w domu, to w przedszkolu ma taką okazję poznać i doświadczać tego obszaru dużo szerzej. Nasze przedszkole wzbogaca swój podstawowy program nauczania o programy autorskie nauczycieli właśnie z zakresu ekologii np.: „W swoim żywiole”, „W naszym ogródeczku”.

Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Króliczki” i „Puchatki” przygotowały krótkie przedstawienie o Ziemi i przyrodzie. Na scenie pojawiły się dzieci wraz z ogrodnikiem, którzy w bardzo brzydki sposób próbują się pozbyć nagromadzonych śmieci – zakopując je w ziemi. Wszystkie zwierzęta i ptaki zaczynają chorować i opuszczają ten teren. Pszczoły i motyle nie mają odpowiedniego pyłku kwiatowego, który jest ich pokarmem i również postanawiają polecieć w inne miejsce. Tak opustoszały las jest dla dzieci i ogrodnika strasznie smutny. Postanawiają coś z tym zrobić. Na ratunek przychodzą Ekoludki, które wyjaśniają dzieciom i ogrodnikowi, że nie WOLNO ZAŚMIECAĆ ziemi. Śmieci należy wyrzucać do odpowiednich pojemników: żółty- plastik, zielony- szkło, niebieski- papier, brązowy- bioodpady

I w taki sposób dzieci nauczyły się segregować wszystkie nagromadzone śmieci. Oddzielnie plastik, oddzielnie papier, oddzielnie szkło ZAPAMIĘTAJCIE TO!! – krzyczały Ekoludki. Przedstawienie było bardzo pouczające i ciekawe bo dzieci wykazały się niezwykłą grą aktorską i wokalną. Każdy z obecnych gości był zachwycony występem i w owacjach dziękowali i gratulowali małym aktorom. Po uroczystości dzieciom wręczono nagrody za konkurs „Najpiękniejsza kartka Wielkanocna”. Nagrody wręczyły pani Katarzyna Oboza i Anna Woźnica.

Paulina Falińska
info. z tukontakt@wiazowna.pl