Kategorie
Krzesimir Dębski

W sali Gminnego Ośrodka Kultury, odbyło się spotkanie ze znanym kompozytorem, skrzypkiem jazzowym i dyrygentem Krzesimirem Dębskim. Skomponował muzykę do 58 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W pustyni i w puszczy, Tam i z powrotem, Stara baśń, a także do filmu wojennego Bitwa Warszawska 1920 i muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych.

Tym razem wystąpił w roli pisarza i to nie muzyka była tematem spotkania, ale promocja książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń – moja rodzinna historia” o jednej z największych tragedii jaka dotknęła Polaków.

Książka wydana w 2016 roku opowiada historię rodziny autora (dziadków i rodziców). Napisał ją na podstawie opowieści ojca, który cudem uratował się z mordu, jakiego dokonali Ukraińcy na Polakach mieszkających w Kisielewie na Wołyniu 11 lipca 1943 roku. Relacje świadków tej rzezi, w tym rodziców Krzesimira Dębskiego, są wstrząsającym świadectwem ludobójstwa.

Autor przedstawił słuchaczom swoje prywatne zdanie i odczucia, opowiedział o dramatycznych losach Polaków na Ukrainie, o niezapomnianych przez nas – Polaków kartach polsko-ukraińskiej historii. „Nic nie jest w porządku” to rozliczenie Krzesimira Dębskiego z rodzinną przeszłością, ale także wołanie o zbiorową pamięć dla ofiar zbrodni.  Na zakończenie autor rozdawał autografy, pozował do zdjęć i rozmawiał ze słuchaczami, którzy licznie przybyli na to niecodzienne spotkanie.

info z tukontakt@wiazowna.pl
Teresa Naperty