Kategorie

Spółdzielnia socjalna, czyli jak wykorzystać potencjał, który mamy.

Rada Gminy Wiązowna powołała Spółdzielnię Socjalną „Odmiana”. Będzie ona działała na terenie naszej gminy. Ma  zrewolucjonizować sposób myślenia o mieszkających u nas osobach wykluczonych i niepełnoprawnych. Jej zadaniem będzie wykorzystanie potencjału, który drzemie w tych ludziach.

Spółdzielnia będzie samodzielnym podmiotem gospodarczym zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Podopieczni spółdzielni mają się zajmować m.in. świadczeniem usług opiekuńczych na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych, porządkowaniem zieleni w przestrzeni publicznej, prowadzeniem kawiarni w przyszłym Centrum Usług Społecznych itp. W ten sposób mają być włączeni w życie gminy. Dziś przecież za podobne usługi jako podatnicy płacimy często zewnętrznym firmom. Jeśli spółdzielnia zacznie prężnie działać będziemy mogli płacić ludziom, którzy nie mają szans na znalezienie pracy na wolnym rynku, którzy potrzebują wyciągniętej ręki, szkolenia, pomysłu, a nie tylko zapomogi.  Ten projekt powstał w czasie tworzenia Gminnego Planu Rewitalizacji, który opracowaliśmy wraz z mieszkańcami.

Jeśli wszystko się uda Gmina Wiązowna będzie pierwszą gminą w okolicy, która nie tylko aktywizuje osoby niepełnosprawne i wykluczone, pomaga im w rehabilitacji, ale także organizuje miejsca pracy, co przynosi korzyści i podopiecznym spółdzielni, i pozostałym mieszkańcom.