Kategorie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisała przetarg na 15-sto kilometrowy odcinek autostrady.

Budowa nowego odcinka autostrady zostanie podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap obejmie fragment od węzła Lubelska do węzła Konik, a więc będzie przebiegał przez tereny gminy Wiązowna. Drugi etap budowy połączy węzeł Konik z obwodnicą Mińska Mazowieckiego.

Przetarg na te inwestycje potrwa najprawdopodobniej do końca przyszłego roku. To skomplikowana procedura. Inwestycja prowadzona jest bowiem w systemie „projektuj i buduj”. To oznacza, że zwycięzca przetargu – zanim zacznie budowę – będzie musiał najpierw zaprojektować autostradę. GDDKiA przewiduje, że zakończenie prac i oddanie drogi do użytku powinno nastąpić na przełomie 2019 i 2020 roku. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, jednak projekt od początku będzie zakładał możliwość rozbudowy autostrady w przyszłości. W związku z tym zarezerwowany zostanie 11. metrowy pas wzdłuż autostrady.

Tempa nabierają także prace związane z przygotowaniem budowy drogi S17 na odcinku przebiegającym przez naszą gminę. W tej sprawie z inicjatywy wójta gminy Wiązowna – Janusza Budnego odbyło się spotkanie przedstawicieli  GDDKiA oraz samorządowców i władz wojewódzkich. O efektach tego spotkania, wnioskach i planach już wkrótce będziemy informowali na naszej stronie.

Bieżące informacje na temat planowanych inwestycji drogowych przebiegających przez gminę Wiązowna można znaleźć na stronie GDDKiA.