Kategorie

Festiwal Mazowsze w Koronie, który swoją artystyczną wędrówkę  rozpoczął w Makowie Mazowieckim w 2001 roku, ponownie przywędrował w maju do malowniczej wsi Glinianka w Gminie Wiązowna. W pięknym,  drewnianym  kościele  pw. Świętego Wawrzyńca, pochodzącym  z XVIII wieku, odbyła się  w tym roku inauguracja Festiwalu, który odwiedza ciekawe, historyczne zakątki naszego mazowieckiego regionu.

Wolno mi myślę stwierdzić, że kto w pochmurny, niedzielny wieczór 7 maja  br.  przybył na 145. koncert  naszego  projektu  nie wyjechał  zasmucony. Przed licznie zgromadzoną publicznością Powiatu Otwockiego, pod  XVI – wiecznym, późnogotyckim krucyfiksem  wystąpił  słynny góralski zespół z Podhala Trebunie-Tutki. W programie koncertu  pt. Nuty Wielkiego Pasterza,  poświęconego Świętemu Papieżowi Janowi Pawłowi II, zespół zagrał razem z muzykami jazzowymi:  kontrabasistą Robertem Czechem i saksofonistą  Szymonem Kamykowskim   oraz  chórem klasycznym – Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym pod kierunkiem dyrygenta Elżbiety Siczek. Ten oryginalny,  ponadczasowy koncert, autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki z Zakopanego  i przez niego prowadzony, jest muzycznym wspomnieniem o wybitnym Papieżu-Polaku, który czuł się góralem.

W jego programie znalazły się utwory zespołu Trebunie-Tutki, inspirowane twórczością wielkich kompozytorów polskich i tradycyjna muzyka góralska. Podczas Muzycznego Wieczoru w Gliniance, spotkały się trzy muzyczne żywioły: muzyka góralska, stylistyka jazzowa i klasyczne brzmienie. Wywieźliśmy z Glinianki bardzo miłe wspomnienia ze spotkania z otwartą wrażliwą, tutejszą  publicznością oraz ze spotkania przy herbatce w Izbie Regionalnej z członkami Stowarzyszenia „Wawrzynioki”, którzy powitali artystów w strojach regionalnych. Organizatorem Festiwalu Mazowsze w Koronie jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Współorganizatorami koncertu w Gliniance byli: Powiat Otwocki, Gmina Wiązowna, Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Wawrzyńca w Gliniance, Fundacja Promocji Twórczości Amatorskiej „Cantica” oraz wspomniane Stowarzyszenie Miłośników Tradycji i Kultury „Wawrzynioki”.

info.z tukontakt@wiazowna.pl: Małgorzata Ewa Kalicińska/ Autor i koordynator Festiwalu Mazowsze w Koronie/Mazowiecki Instytut Kultury