Kategorie

Chcemy zapanować nad chaosem reklamowym w gminie

Marzy mi się harmonia i przemyślana strategia dotycząca reklam, szyldów i banerów reklamowych, na które wszyscy chcemy, czy nie chcemy, musimy codziennie patrzeć. Dlatego chcę wykorzystać możliwości, które samorządom daje tzw. ustawa krajobrazowa. Chciałbym, by na terenie naszej gminy zaczęły obowiązywać przepisy, które uporządkują nasze otoczenie. Nie znaczy to, że wypowiadamy wojnę przedsiębiorcom, którzy reklamują swoje usługi. Rozumiejąc ich potrzeby i jednocześnie nie zapominając o oczekiwaniach mieszkańców, chciałbym wypracować wspólny (dobry dla wszystkich) program dotyczący ładu przestrzennego w naszej gminie.

Powołałem w urzędzie gminy specjalny zespół. Jego zadaniem będzie opracowanie projektu uchwały, która ureguluje kwestie umieszczania reklam w przestrzeni publicznej. Określimy ich wielkość oraz miejsca, w których będzie można je umieszczać. Będziemy wzorować się na samorządach, które przeszły tę drogę i z sukcesem wprowadzają miejscowe prawo reklamowe.

Jestem przekonany, że taka uchwała jest nam potrzebna. Tak, jak ochrona krajobrazu, dbałość o komfort i jakość życia mieszkańców. Chcę, byśmy mogli cieszyć się tym, co mamy najcenniejsze w naszej gminie – pięknym krajobrazem, dziś często zasłoniętym licznymi i mało estetycznymi ogłoszeniami.

Zaczęliśmy od siebie. Kilka miesięcy temu uporządkowaliśmy teren przy urzędzie gminy. Zlikwidowaliśmy płot oklejony banerami. Reklamy sponsorów półmaratonu zebraliśmy w jednym miejscu na schludnym bilbordzie. To był pierwszy krok –  teraz czas zrobić kolejny!

Janusz Budny
Wójt Gminy Wiązowna