Kategorie

W środę, 16 marca br. w Hotelu BRANT odbyło się VII Forum Gospodarcze Gminy Wiązowna, czyli kolejne spotkanie naszego samorządu z przedsiębiorcami. Wzięło w nim udział blisko 100 osób, w tym przedstawiciele firm oraz samorządu, wśród nich: Mirosław Pszonka, Starosta Otwocki; Roman Zdunik, Członek Zarządu Powiatu Otwockiego; Agnieszka Łątka, Radna Powiatu Otwockiego; Jolanta Koczorowska, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego; dr Tadeusz Graca, Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie; Krystyna Aldridge – Holc, Prezes Fundacji Polsat, radni gminy z przewodniczącą Renatą Falińską na czele, a także przedstawiciele stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych gminy.

Uczetnicy Forum

Uczestnicy VII Forum Gospodarczego Gminy Wiązowna

Już po raz siódmy możemy rozmawiać w ramach forum gospodarczego o zagadnieniach dotyczących rozwijania działalności, współpracy z samorządem, a także – to pewnie najważniejsze – o zmianach w przepisach prawa, którymi wszyscy jesteśmy często zaskakiwani. Jesteśmy coraz wyżej w rankingach samorządów. Coraz więcej osób wybiera gminę Wiązowna na miejsce, gdzie wybuduje swój dom. Coraz więcej firm rejestruje się na naszym terenie. To efekt między innymi tej naszej współpracy, zapoczątkowanej w 2015 r., w pierwszych miesiącach kadencji. Przed nami szereg wyzwań: budowa S17, inwestycje na A2, budowa infrastruktury technicznej: kanalizacji, wodociągów i dróg lokalnych. Liczę, że wspólnie uda nam się zrealizować wszystkie cele – powiedział witając gości Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna.

Wójt

Janusz Budny, Wójt Gminy Wiązowna

Jednym z ważnych punktów Forum była opieka zdrowotna najmłodszych pacjentów w Polsce, dlatego jako pierwsza głos zabrała Krystyna Aldridge – Holc, Prezes Fundacji Polsat. Fundacja Polsat zaangażowała się w remont Oddziału Pediatrycznego w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku przeznaczając na ten cel środki finansowe w wysokości około 1 mln złotych – mówiła Krystyna Aldridge – Holc, Prezes Fundacji Polsat. Prezes zaprosiła uczestników spotkania na Piknik z okazji Dnia Dziecka oraz uroczyste otwarcie Oddziału, które odbędzie się 3 czerwca br. prosząc jednocześnie, byśmy nie zapominali o najmłodszych pacjentach, których leczenie często wymaga wsparcia finansowego. Środki można wpłacać na konto Fundacji Polsat. http://www.fundacjapolsat.pl/

Krystyna Holc

Krystyna Aldridge – Holc, Prezes Fundacji Polsat

Następnie przeszliśmy do części wykładowej spotkania, która podzielona została na pięć paneli. Pierwszy panel poświęcony był „Możliwościom   pozyskania   środków   z   UE  za pośrednictwem   LGD   Natura   i   Kultura”. Poprowadziła go Iwona Bieńkowska, Prezes Stowarzyszenia LGD Natura i Kultura.

Iwona Bieńkowska

Iwona Bieńkowska, Prezes Stowarzyszenia LGD Natura i Kultura

Kolejnym tematem był „Program Rewitalizacji Gminy Wiązowna”. Program zaprezentował Tomasz Kostyra, Zastępca Wójta Gminy Wiązowna. Wyjaśnił ideę utworzenia programu na terenie gminy, który pozwoli w najbliższym czasie przywrócić do życia zaniedbane obszary naszej gminy. Więcej informacji o Programie Rewitalizacji Gminy Wiązowna tutaj.

Tomasz Kostyra

Tomasz Kostyra, Zastępca Wójta Gminy Wiązowna

W panelu poświęconym „Perspektywom Polsko – Ukraińskiej współpracy gospodarczej” głos zabrał Sławomir Szymusiak, Dyrektor Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, który omówił stosunki gospodarcze i handlowe pomiędzy Polską i Ukrainą, a przede wszystkim możliwości handlowe obydwu krajów.

Sławomir Szymusiak

Sławomir Szymusiak, Dyrektor Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej

Problemy prawne polskich przedsiębiorców sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz metody ich zapobiegania omówił Piotr Podgórski, Radca Prawny z Kancelarii Prawnej Clever One.

Piotr Podgórski

Piotr Podgórski, Radca Prawny

Na zakończenie części wykładowej Maciej Nejman, Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego oraz Iwona Marczyk, Naczelnik wydziału Ochrony Środowiska przedstawili najważniejsze zmiany w przepisach budowlanych i ochrony środowiska.

Następne spotkanie w ramach Forum odbędzie się w IV kwartale tego roku. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy! Szczegółowe informacje pojawią się w zakładce Dla Firm, w której znajduje się również zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie „Złoty Wiąz” dla przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji oraz osób, którzy zasłużyli na wyróżnienie samorządu za swoją działalność.

Trzecia edycja konkursu planowana jest na 19 maja br. w Sali Bankietowej RAJ w Dziechcińcu (zgłoszenia do 10 kwietnia). Informacji w tej sprawie udziela Anna Gałkowska, tel. 22 512 58 05, e-mail: a.galkowska@wiazowna.pl