Kategorie

W ramach współpracy między placówkami oświatowymi 27 października (czwartek) przedszkolaki i zerówkowicze z gminy Wiązowna spotkali się, po raz drugi, na „Gminnej Olimpiadzie Jarzynowej”. Olimpiadę zorganizowało, kolejny raz, Gminne Przedszkole „Pod Stumilowym Lasem” z Pęclina. Dla gospodarzy, to już trzecia taka akcja – pierwsza była imprezą wewnętrzną.

W tegorocznej Olimpiadzie brały udział: grupa „Jeżyki” z Gminnego Przedszkola z Zakrętu, grupa „Słoneczka” z Gminnego Przedszkola im. Misia Uszatka z Wiązowny, dwie klasy „0” z Malcanowa, siedem grup z Pęclińskiego przedszkola. Łącznie w imprezie wzięło udział ok. 200 dzieci z gminy Wiązowna. Na uroczystość przybyli również: Pani Dorota Kanabus Prokop-Kierownik Oświaty Gminnej, Pani Edyta Czajka- inspektor Oświaty Gminnej, Pani Joanna Wasiak- Dyrektor Gminnego Przedszkola z Zakrętu.

Tradycyjnie była to akcja prozdrowotna, podczas której dzieci zachęcane były do jedzenia warzyw i owoców, oraz do aktywnego, sportowego trybu życia. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne impreza odbyła się w drugim, planowanym terminie.  Dzieci, rodzice, nauczyciele doczekali się poprawy pogody.  W tym dniu było ciepło, radośnie, zdrowo, no i sportowo. Zabawa odbyła się na zewnątrz placówki. Cały plac zabaw zamienił się w olimpijską wioskę. Teren wokół przedszkola, dzięki pracy rodziców i pracowników, ozdobiono owocami i warzywami. Wszędzie zawisły owocowo warzywne girlandy. Dzięki właściwej współpracy rodziców i nauczycieli placówka była przygotowana do przywitania gości i otwarcia kolejnej „Gminnej Olimpiady Jarzynowej”.

Około godziny 10.00  zabawne postaci: groszek Kuleczka i marchewka Karotka, ( w które wcieliły się nauczyciele z Pęclińskiego przedszkola), powitały wszystkich zgromadzonych. Sportową imprezę rozpoczęto zabawą taneczną do hymnu olimpijskiego- „Olimpiada w Jarzynowie, owoce i warzywa bawią się na zdrowie …”. Kolejnym punktem spotkania było uroczyste powitanie przybyłych gości olimpijczyków i otwarcie imprezy przez Panią Dyrektor Gminnego Przedszkola „Pod Stumilowym Lasem” z Pęclina Panią Ewę Kołodziejczyk. Następnie dzieci, korzystając z różnych darów jesieni- owoców i warzyw, rozpoczęły sportową rywalizację. Wśród konkurencji sportowych dzieci mogły:

  • pokonać slalom turlania dyni,
  • przenieść po torze przeszkód wiaderko z ziemniakami,
  • posadzić ziemniaki na linie,
  • podnosić różne dyniowe sztangi,
  • rzucać pietruszką do celu – tarczy,
  • pokonać tor przeszkód niosąc warzywa na różnych łyżkach,
  • łowić warzywa,
  • trafić ziemniakiem do dołka,
  • wykopać jak najwięcej ziemniaków z buraczanego pola.

Na zwycięzców czekały, po każdej konkurencji zdrowe i smaczne nagrody (kawałek jabłka, marchewki, śliweczki). Ta sportowa zabawa sprawiła, że przedszkolaki i zerówkowicze zjedli ogromną dawkę witamin (jedli z chęcią nawet Ci, co, na co dzień nie przepadają za takimi smakołykami). Całą sportową – zdrową olimpiadę uświetniała rozbrzmiewająca owocowo warzywna muzyka m. im. „Pan pomidor”, „Urodziny marchewki”, „Zawody czas zacząć”, „Witaminki”, „Olimpiada w jarzynowie”… Na zakończenie olimpiady wszyscy dzielni sportowcy zostali zaproszeni do degustacji pieczonych ziemniaczków w olimpijskim ognisku. Każdy olimpijczyk otrzymał medal. Wszystkie dzieci zabrały do swoich placówek dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Wójta Gminy Wiązowna Pana Janusza Budny. Spotkanie uwieczniło pamiątkowe wspólne zdjęcie. Podsumowując, możemy stwierdzić, że wszyscy zwyciężyli w tej olimpiadzie. Zwyciężyli, bo poprzez miłą zabawę zachęcono dzieci do jedzenia warzyw i owoców.

Pani Dyrektor i nauczyciele Gminnego Przedszkola „Pod Stumilowym Lasem” z Pęclina składają serdeczne podziękowania: Wójtowi Januszowi Budnemu za ufundowanie nagród rzeczowych, wszystkim gościom za przybycie na Jarzynową Olimpiadę, rodzicom, którzy zaangażowali się w uświetnienie przedszkolnej akcji.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Agnieszka Kraśniewska, Agnieszka Nowicka