Kategorie

Czym są kleszcze, gdzie jest ich najwięcej, jak się przed nimi chronić i jak je usuwać. Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w specjalnym poradniku na temat kleszczy.
Na świecie żyje prawie 900 gatunków kleszczy. Te małe pajęczaki z rodziny roztoczy opanowały niemal całą planetę. W Polsce najbardziej powszechne są kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i obrzeżek gołębi. Ocieplenie klimatu powoduje, że kleszczy jest coraz więcej. Co gorsza, coraz częściej są one nosicielami groźnych chorób, takich jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Tegoroczne działania prowadzone w ramach kampanii opierają się przede wszystkim na edukacji i profilaktyce – mówi Andrzej Kuczara Prezes Fundacji Aby żyć. Wiosną przygotowaliśmy i przekazaliśmy samorządowcom kilkaset tysięcy ulotek oraz kilkaset tabliczek. Teraz udostępniamy broszurę będącą skróconym kompendium wiedzy na temat praktyk prewencyjnych związanych z ochroną zdrowia przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze – wyjaśnia Prezes. Mam nadzieję, że nasza wspólna akcja przyczyni się do lepszej ochrony zdrowia mieszkańców województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – kończy Kuczara.

W broszurze omówione są najlepsze sposoby na zabezpieczenie się przed kleszczami polegające na unikaniu miejsc będących siedliskami kleszczy, noszeniu odpowiedniej odzieży i używaniu repelentów. Opracowanie zawiera również prosty poradnik usunięcia kleszcza w 5 krokach, poglądowe mapy występowania kleszczy oraz informacje na temat zagrożeń związanych z kleszczowym zapaleniem mózgu.
Serdecznie zachęcamy do pobierania broszury.