Kategorie

Policja informuje o wzroście zagrożenia przestępstwami metodą na wnuczka. W ostatnim czasie mieszkańcy Otwocka stracili znaczne pieniądze. Poniżej publikujemy komunikat Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku, a także odnośnik do kampanii zainicjowanej przez MSWiA, Pocztę Polską i Policję, o tym jak nie dać się nabrać „na wnuczka” i „na policjanta”.

Małżeństwo 80-latków i 93-letnia samotnie mieszkająca kobieta, to ofiary oszustów, którzy telefonowali do mieszkańców naszego powiatu podając się za bliskich, wnuczków, siostrzeńców. Sprawcy tych przestępstw wyłudzili od starszych ludzi kilkadziesiąt tysięcy złotych – ich wieloletnie oszczędności. Starsi Państwo myśleli, że pomagają bliskim osobom w potrzebie. Było jednak inaczej. Przestępcy prowadząc psychologiczną grę, wzbudzili przeświadczenie, że są bliskimi, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Policjanci apelują i proszą mieszkańców, szczególnie seniorów, aby nie przekazywali żadnych pieniędzy osobom nieznajomym. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia prosimy telefonować bezpośrednio do oficera dyżurnego na nr tel. 22 60 41 213.

Mieszkańcy powiatu otwockiego odbierali telefony od osób bliskich, które potrzebowały pomocy finansowej, bo znalazły się w trudnej życiowej sytuacji. Otwockiej Policji zgłoszono trzy takie przypadki. 90-letni mieszkaniec Józefowa zorientował się w porę, kiedy zobaczył swoją córką chodzącą po podwórku, z którą miał rozmawiać przez telefon. Szybko zorientował się, że telefoniczna rozmówczyni była zwykłą oszustką. Kolejne osoby, które odebrały telefony od bliskich nie miały już tyle szczęścia. Ufność kosztowała ich kilkadziesiąt tysięcy złotych straty. Samotnie mieszkająca w Otwocku 93-latka uwierzyła, że dzwoni do niej siostrzenica, która potrzebuje wsparcia na opłaty dla notariusza. Kobieta przygotowała pieniądze, które następnie przekazała nieznajomemu mężczyźnie.
Małżeństwo 80-latków, też z Otwocka, było przekonanych, że telefonuje do nich wnuczka, która znalazła się w trudnej sytuacji, ponieważ spowodowała wypadek drogowy i ma zostać aresztowana. Podobnie jak w przypadku 93-latki, starsi ludzie przekazali pieniądze nieznajomemu mężczyźnie, myśląc, że pomagają wnuczce, aby ta nie trafiła do aresztu.

Policjanci z otwockiej komendy apelują do mieszkańców, aby byli bardzo ostrożni i uważali z kim prowadzą rozmowę i komu przekazują pieniądze. Zasada ograniczonego zaufania, powinna w tej sytuacji polegać na tym, że zawsze sprawdza się, czy osoba po drugiej stronie linii, to faktycznie ktoś bliski. Można upewnić się dzwoniąc do rodziny, czy też do komendy policji, aby potwierdzić sobie czy ich bliska osoba nie została zatrzymana. Policjanci przypominają, że oszuści stosują różne metody, aby wprowadzić w błąd, tworzą takie historie, aby były jak najbardziej wiarygodne.

Funkcjonariusze apelują do mieszkańców, aby rozmawiali o takich zagrożeniach, szczególnie ze swoimi rodzicami, babciami czy też dziadkami, aby uzmysłowić im, że są tacy przestępcy, którzy zrobią wszystko, aby uwiarygodnić swoją fałszywą tożsamość i wyłudzić pieniądze.
O każdej telefonicznej próbie nawiązania kontaktu przez oszusta i wszelkich podejrzeniach można bezpośrednio informować oficera dyżurnego otwockiej komendy, telefonując pod numer: 22 60 41 213. Można również dzwonić na numery alarmowe 997 i 112.

DN