Kategorie

11 września w kalendarzu naszej szkolnej społeczności zajmuje szczególne miejsce. W tym dniu wspominamy patronów Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie. Jesteśmy pod Ich opiekuńczymi skrzydłami już prawie dwie dekady i co roku wspominamy sylwetki herosów podniebnych przestworzy. Jednak ten rok okazał się niezwykle ważny. Rozpoczęcie nauki w wyremontowanym budynku i poświęcenie sal w dobudowanej części było powodem, aby ten dzień obchodzić wyjątkowo odświętnie.

Uroczystość zainaugurowała Msza św. koncelebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego, obecnego proboszcza Ks. Edwarda Kowarę, wieloletniego proboszcza i przyjaciela wiązowskiej społeczności Ks. Tadeusza Łakomca oraz innych duchownych. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu szacownych gości, m.in. Wójt Gminy Wiązowna p. Janusz Budny, Przewodnicząca Rady Gminy p. Renata Falińska, Dyrektor GOK p. Paulina Sokół, Radne: p. Mariola Kublik i p. Bogumiła Majewska. Wśród przybyłych na tę wyjątkową uroczystość znalazły się osoby niegdyś sprawujące funkcję dyrektora tej placówki: p. Agata Łęgowska i p. Władysław Kropiewnicki.

Główny celebrans w sposób szczególny zwrócił się do dzieci i młodzieży. Skupił się na istocie procesu przyswajania wiedzy. Wspólnie poszukiwano porównania nauki do konkretnej pory roku. Choć padały różne odpowiedzi, ostatecznie ustalono, że to wiosna stanowi ową analogię, gdyż symbolizuje przygotowanie do dojrzałego, dorosłego życia, w którym należy kierować się odpowiednimi wartościami. Dobitne odczytanie przez p. Dyrektor Katarzynę Lacką fragmentu literackiego stanowiło przypomnienie moralnego drogowskazu, do którego dążą dzieci i którym powinni kierować się (żyć?) dorośli.

Po Eucharystii Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wiązownie zaprosiła wszystkich zebranych gości, grono pedagogiczne, uczniów oraz rodziców na dalszą część uroczystości, która odbyła się w hali sportowej szkoły podstawowej. Po wprowadzeniu sztandarów: szkoły i Armii Krajowej oraz odśpiewaniu hymnu państwowego Pani Dyrektor ponownie podziękowała wszystkim przybyłym za udział w wyjątkowo uroczystych obchodach Święta Szkoły. Poprosiła także Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego, aby poświęcił sale, które w nowym skrzydle naszej placówki edukacyjnej będą użytkowane przez najmłodszych uczniów. Po odmówionej modlitwie Ks. proboszcz Edward Kowara oraz obecni Księża w towarzystwie Pani Wicedyrektor Marii Kobiereckiej udali się do nowej części budynku, aby poświęcić korytarze i izby lekcyjne. Oczywiście w tak wyjątkowym dniu nastąpiło przekazanie sztandarów przez uczniów klas starszych swoim młodszym koleżankom i kolegom. To teraz na nich będzie spoczywał obowiązek godnego reprezentowania szkoły. W tak podniosłej chwili Pani Dyrektor przypomniała historię naszych patronów, czyli ppor. Jana Kardasza, kpr. Stanisława Oleksińskiego oraz kpr. Marka Majewskiego, którzy zginęli 10 września 1939 roku w okolicy Wiązowny, a ich bratnia mogiła znajduje się na cmentarzu parafialnym w naszej miejscowości. Zaakcentowała, jak wyjątkowymi cechami charakteru odznaczają się osoby zasiadające za sterami statków powietrznych. Również Wójt Gminy Wiązowna p. Janusz Budny podkreślił, że piloci to niezwykli ludzie. Ujawnił, że jest to dla niego temat wyjątkowo bliski, ponieważ sam pochodzi z rodziny o tradycjach lotniczych. Następnie głos zabierali kolejni goście, którzy podkreślali wyjątkowość chwili i przedstawiali historię naszej szkoły.

Po części oficjalnej zebrani zobaczyli występy artystyczne przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p. Grażyny Kilbach i p. Bogumiły Majewskiej. Od początku wzrok przykuwało niezwykle celne hasło („Pod skrzydłami Lotników 19 lat”). Autorką scenografii stanowiącej tło recytatorsko – wokalnych wystąpień była p. Jolanta Kulmińska. Oprócz zdjęć trzech patronów szkoły i emblematów patriotycznych pojawiły się papierowe samolociki w kolorach białym i czerwonym, przywołujące nie tylko Bohaterskich Lotników Polskich, ale też uczniowską zabawę… Na tym tle nie zabrakło wspomnień o czasach wyjątkowo dramatycznych w historii naszego kraju. Poezja recytowana przez młodych wykonawców przeplatana była utworami muzycznymi w wykonaniu szkolnego chóru. Publiczność zgotowała żywiołowe powitanie uczniom klas młodszych, którzy dumnie wkroczyli w strojach ludowych. Pod kierownictwem p. Beaty Pedrycz przygotowali występ taneczny. Ich krakowiak został oceniony z ogromnym aplauzem.

Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim przybyłym gościom za uświetnienie uroczystości Święta Szkoły swoją obecnością. Pani Zofia Jakubowska, w imieniu grona pedagogicznego, skierowała słowa podziękowania pod adresem p. Dyrektor Katarzyny Lackiej, podkreślając wkład i zaangażowanie w funkcjonowanie szkoły.

Info z tukontakt@wiazowna.pl
Anna Grot (nauczycielka języka polskiego)