Kategorie

Zaczęło się na wiosnę… Postanowiliśmy „na próbę” (wzorem wielu profesjonalnych klubów w Polsce i na świecie) zorganizować dodatkowe zajęcia aerobowe dla naszych piłkarzy z rocznika 2005.

Dzieciaki tak bardzo to polubiły, że od września ruszyliśmy z ćwiczeniami dla dodatkowych roczników – teraz ćwiczy młodzież 2002-2004 i młodsi z 2007-2008. Ćwiczą chłopcy i dziewczynki! W szkole, na „gumie” przy szkole, na boisku…! Ale to nie tylko świetna zabawa! Więc o co chodzi? Jaki związek ma to z piłką nożną – grą zespołową, w której zwykle 22 zawodników ugania się za piłką między bramkami i wcale nie robią oni tego w rytmie muzyki? Okazuje się, że coraz bardziej istotny.

Ta forma treningu wciąż w wielu środowiskach piłkarskich uchodzi za dziwactwo. Jej wprowadzanie wywołuje uśmiechy, a motywy jej stosowania spotykają się z powątpiewaniem. Mimo to coraz większe grono trenerów skłania się ku metodom uchodzącym w potocznej opinii za „nowoczesne”. Co ważne, metod takich raczej nie sposób wynieść ze szkół trenerskich.

Czemu służy piłkarski aerobik? Ta forma treningu oczywiście nie poprawia panowania nad piłką w sensie czysto technicznym. Nie sprawia, że zawodnicy są lepiej przygotowani taktycznie. Jest natomiast nastawiona wyłącznie na rozwój możliwości fizycznych zawodników. Zastosowanie aerobiku poprawia orientację, rozwija koordynację ruchową, a także szybkość. Cechy te są zwłaszcza istotne w szkoleniu młodzieży. Trenerzy powinni mieć również na względzie kondycję psychiczną swoich zawodników. Sporadyczne włączanie aerobiku do programu treningowego jest bez wątpienia urozmaiceniem dla nich. Ponadto albo przede wszystkim ćwiczenia gimnastyczno-taneczne wykonywane w rytm muzyki pobudzają pracę układu krążenia i oddychania. I właśnie dlatego KS Advit „w to poszedł”. Zapraszamy wszystkich chętnych na nasze zajęcia! Zaszczepmy w naszych dzieciakach radość sportu!
Działalność KS Advit współfinansuje gmina Wiązowna.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Marta Mróz-Cacko Prezes KS Advit