Kategorie

"Warzywa i owoce bawią się na zdrowie..”

8 października w przedszkolu „Pod Stumilowym Lasem” odbyła się druga „Jarzynowa Olimpiada”. Podobnie jak w roku poprzednim była to akcja prozdrowotna. Podczas miłej, sportowej zabawy dzieci zachęcane były do jedzenia warzyw, owoców i do aktywnego spędzania czasu.

Akcja miała na celu także poszerzenie współpracy z placówkami działającymi na terenie naszej gminy. W związku z tym na olimpiadę zaproszono gości: dzieci z Gminnego Przedszkola im. Misia Uszatka z Wiązowny, dzieci z Gminnego Przedszkola w Zakręcie i pierwszą klasę z pobliskiej Szkoły Podstawowej z Malcanowa.

Przygotowania do „Jarzynowej Olimpiady” trwały od kilku dni. W prace zaangażowane były dzieci, rodzice i cały personel przedszkola. Na naszym placu, pośród warzyw i owoców, odbyły się prawdziwe zawody sportowe. Już od godziny 7.00 rano płonął „olimpijski ogień”, czyli ognisko, w którym miały się piec ziemniaczki dla wszystkich małych sportowców. Również od godzin porannych pracowali chętni rodzice naszych podopiecznych wraz z personelem przedszkola. Na początku wszyscy zaangażowali się w wykonanie owocowo – warzywnego ogrodzenia wokół placu zabaw, na którym miała odbyć się sportowa uroczystość. Dzięki współpracy życzliwych rodziców, w ciągu dwóch godzin udało się udekorować warzywami i owocami cały przedszkolny plac zabaw.

Około godziny 10.00 panie pracujące w przedszkolu zamieniły się w postaci pasujące do „Jarzynowa”. Można było tam spotkać: polne myszki, rolników, gospodynie, warzywa, i prowadzące imprezę: jeżyka „Igiełkę” i wiewiórkę „Kitkę”, w które wcieliły się nauczycielki Agnieszka Kraśniewska i Agnieszka Nowicka.

Na początku na plac zabaw przybyli zaproszeni goście – sportowcy z Gminnego Przedszkola im. Misia Uszatka z Wiązowny, z Gminnego Przedszkola w Zakręcie i z pobliskiej Szkoły Podstawowej z Malcanowa. Goście witani byli piosenką „Olimpiada w Jarzynowie”, wielkimi brawami i okrzykami przez pęclińskich przedszkolaków.
Uroczystość rozpoczęła miłym słowem dyrektor przedszkola Ewa Kołodziejczyk. Podziękowała gościom za przybycie, zapraszając wszystkich do sportowej zdrowej rywalizacji.

Olimpiadę czas zacząć!!!

Wszyscy razem goście i mieszkańcy „Stumilowego Lasu” zrobili ogromne koło i poruszając się w rytm muzyki do naszej przewodniej piosenki „Olimpiada w Jarzynowie” rozpoczęli wspólną zabawę. Jeżyk Igiełka i wiewiórka Kitka przekazały wszystkim zgromadzonym, jak mają przebiegać kolejne konkurencje sportowe.

Podczas rywalizacji sportowej olimpijczycy mogli zmierzyć się:
– z rzucaniem marchewką lub pietruszką do pomidorowej tarczy,
– z turlaniem dyni slalomem w okół pachołków,
– z sadzeniem ziemniaków na linie,
– z podnoszeniem dyniowych sztang,
– z celowaniem ziemniakiem do dołka,
– z wykopywaniem ukrytych buraków z buraczanego pola,
– z przenoszeniem małych warzyw na łyżce po torze przeszkód,
– z łowieniem na wędkę ziemniaków.

Na zwycięzców czekały, oczywiście, po każdej konkurencji zdrowe i smaczne nagrody (kawałek jabłka, marchewki, plasterek zielonego ogórka). Ta sportowa zabawa sprawiła, że przedszkolaki i pierwszoklasiści z Malcanowa zjedli ogromną dawkę witamin (jedli z chęcią nawet ci, którzy na co dzień nie przepadają za takimi smakołykami).

Podczas sportowych czynności rozbrzmiewała owocowo – warzywna muzyka z dziecięcego repertuaru, m. in. „Pan pomidor”, „Urodziny marchewki”, „Zawody czas zacząć”, „Witaminki”, „Olimpiada w jarzynowie”…

Mali sportowcy razem z jeżykiem Igiełką i wiewiórką Kitką głosili ważne prozdrowotne i dopingujące hasła sportowe (m. in. „Ha, ha olimpiada na 102”, „Hi, Hi olimpiada na 103”, „Prawdą jest, prawdą jest, że owoce i warzywa trzeba jeść”, „Tak się bawią, tak się bawią mali sportowcy”, „Olimpiada – gdzie? W Jarzynowie”, „W Jarzynowie warzywa i owoce bawią się na zdrowie”…)

Jako końcowy punkt sportowej zabawy wszystkie dzieci zostały zaproszone na pieczonego ziemniaka z ogniska, owocowe chipsy, soczek. Dyrektor Ewa Kołodziejczyk podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie imprezy, wręczyła gościom dyplomy „Jarzynowych Olimpijczyków”. Nasze spotkanie uwieczniło pamiątkowe wspólne zdjęcie.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że wszyscy zwyciężyliśmy w tej olimpiadzie. Zwyciężyliśmy, bo poprzez miłą zabawę zachęciliśmy dzieci do jedzenia warzyw i owoców.

Serdecznie dziękujemy gościom przybyłym na naszą Jarzynową Olimpiadę. Dziękujemy szczególnie wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w uświetnienie naszej przedszkolnej akcji.

info. z tukontakt@wiazowna.pl  – Agnieszka Nowicka