Kategorie

11 listopada to bardzo ważny dzień dla każdego Polaka, to dzień kiedy po wielu latach niewoli nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Historię tego wydarzenia staramy się przekazywać dzieciom już od najmłodszych lat oraz uczyć je miłości i szacunku do naszego kraju.

Z tej okazji w przeddzień tego święta, we wtorek 10 listopada w naszej placówce odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: ksiądz proboszcz Tadeusz Łakomiec, pani Wanda Witkowska – przedstawicielka Stowarzyszenia ,,Bądźmy Razem” oraz rodzice przedszkolaków. Nasze święto uświetniły odświętne stroje dzieci, biało- czerwone kotyliony przypięte na piersi naszych wychowanków i przybyłych gości oraz piękna dekoracja w biało-czerwonych barwach.

W tym roku program artystyczny przegotowały najstarsze dzieci z gr. ,,Tygryski i Puchatki” pod kierunkiem swoich wychowawców pani A. Nowickiej, A. Łapiak i A. Woźnicy.

Mali artyści słowem i piosenką przedstawili krótką historię naszego kraju, oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Nie zabrakło takich utworów jak ,,Kto Ty Jesteś”, „Co to jest Polska” ,,Barwy ojczyste”, ,,Nasza Stolica” oraz pieśni patriotycznych: ,,Mazurka Dąbrowskiego” ,,Przybyli Ułani”, ,,Legiony”, ,,Płynie Wisła”, ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Na zakończenie programu artystycznego dzieci zaśpiewały piosenkę ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”, w której to poprzez charakterystyczne stroje i rekwizyty, ukazały ciekawe miejsca naszego kraju.

Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami. Na koniec uroczystości głos zabrał ksiądz T. Łakomiec, który podziękował przedszkolakom za wspaniałą i uroczystą lekcję historii.

Celem uroczystości było rozbudzenie postaw patriotycznych wśród dzieci poprzez przybliżenie wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Tego dnia na dzieci czekała jeszcze jedna niespodzianka. Było to uroczyste wręczenie nagród za trzy konkursy, które się odbyły w naszym przedszkolu: gminny konkurs plastyczny „Mój miś”, rodzinny konkurs na ,,Najlepszą sałatkę” i „Najśmieszniejszą rzeźbę z dyni”.

11 listopada 2015r. dwoje naszych wychowanków: Olek z gr. ,,Maleństw” i Anitka z gr. ,,Puchatki” reprezentowało nasze przedszkole w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości składając wiązankę kwiatów i znicz przy grobie Poległych Żołnierzy pochowanych na cmentarzu w Wiązownie.

Poprzez kultywowanie uroczystości narodowych przedszkolaki uczą się patriotyzmu, a zaszczepiony w nich szacunek i miłość do kraju ojczystego będzie stanowić podłoże do rozwoju tych uczuć na dalszym etapie ich życia.

info. z tukontakt@wiazowna.pl Ewa Budny