Kategorie
Mapa nowego posterunku policji w Wiązownie

Nasi policjanci pracują w starym, sfatygowanym, a przede wszystkim od dawna za małym budynku przy ul. Kościelnej w Wiązownie. W ciągu najbliższych dwóch lat to się jednak diametralnie zmieni. Dzięki współpracy Gminy Wiązowna i Policji rozpoczęła się procedura, której finałem będzie budowa nowoczesnego posterunku.

Dlaczego go potrzebujemy?
W naszej okolicy już wkrótce będzie musiało pracować więcej policjantów. To efekt dynamicznego rozwoju gminy. Dwie gigantyczne drogi, wielkie centrum handlowe w Góraszce, kolejne niedaleko, w Duchnowie i stale rosnąca liczba mieszkańców (dziś jest już nas ponad 12 tysięcy), to wszystko sprawia, że pracy dla funkcjonariuszy jest coraz więcej. Posterunek, z którego dziś korzystają, należałoby natychmiast rozbudować. Ale to inwestycja, która zwyczajnie się nie opłaca. Powiększenie istniejącego budynku byłoby trudne ze względu na stosunkowo niewielką działkę, na której jest usytuowany. Do tego, co się często zdarza przy takich inwestycjach, koszt modernizacji i rozbudowy byłby wyższy niż budowa nowego obiektu.

Jak Gmina Wiązowna wspiera Policję?
Po pierwsze za zgodą Rady, Gmina Wiązowna przekazuje Policji działkę, na której zostanie wybudowany nowy posterunek. To doskonała lokalizacja. Przy ulicy Leśnej w centrum Wiązowny. Niemal naprzeciwko Placu Centrum. Działka wyposażona jest we wszystkie media. Ma ponad 3 tys. m2, to wystarczająca wielkość, by wybudować tam posterunek i zapewnić odpowiednią liczbę miejsc parkingowych. W przyszłości będzie to obiekt, który umożliwi pracę 20 policjantów, może z posterunku przekształcić się w wyższą formę organizacyjną jaką jest komisariat. Lokalizacja w centrum Wiązowny pozwoli policjantom na szybki dojazd i do centrum handlowego i do dróg S17 i A2. Rada Gminy przekazała także 300 tys. zł. na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji. Te pieniądze pozwolą na przygotowanie dokumentacji projektowej. Na jej podstawie wykonany zostanie szczegółowy kosztorys. Policja zakłada, że nowy budynek będzie kosztował około 6 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć jeszcze w 2020 roku, a nasza gmina zadeklarowała na ten rok dodatkowy milion złotych.

W ciągu ostatnich czterech lat Gmina Wiązowna wspierała Policję wieloma działaniami. W imieniu mieszkańców dofinansowaliśmy zakup nowego radiowozu dla naszych policjantów (30 tys. zł z budżetu gminy), dofinansowaliśmy zwiększenie liczby patroli policyjnych (16 tys. zł), wspieraliśmy posterunek materiałami biurowymi. Finansujemy etat dzielnicowego i pracownika administracyjnego, a dzielnicowych wyposażyliśmy w laptopy.  Nasi policjanci uczestniczą w wielu akcjach edukacyjnych organizowanych w gminnych szkołach. Jesteśmy bowiem przekonani, że tylko dobra współpraca policji i samorządu może zaowocować podniesieniem bezpieczeństwa mieszkańców.