Kategorie

W programie Nocy Muzeów były pieśni i utwory patriotyczne w wykonaniu lokalnych twórców ludowych, pokaz umundurowania militarnego. Wystawa umundurowania pt. „Od Napoleona do II Wojny Światowej”, stanowiła prezentację mundurów Żołnierzy Polskich ze szczególnym uwzględnieniem I Wojny Światowej i okresu odzyskania niepodległości. Dzięki zasługom naszych przodków, żyjemy w wolnej, niepodległej ojczyźnie, w której możemy się bawić, radować, weselić. W tym szczególnym roku przybliżaliśmy tradycje weselne rejonu Mazowsza, tradycje wesela kołbielskiego.

Dzieci brały udział w interaktywnym spektaklu. Było kolorowo i tanecznie, ale również tradycyjnie i ludowo. Wyświetlono filmy: „Wesele kołbielskie” oraz „Żeńcy” (reżyseria Wojciech Klimala, scenariusz: Andrzej Kamiński).

Glinianka świętowała do późnych godzin wieczornych. Amatorów nocnych wędrówek i ciekawych odkryć było wielu.
Dodatkową atrakcją była wystawa towarzysząca – Wycinanka z Powiśla. Wycinanki z tyj wystawy stworzyły ręce kobiet, które urodziły się jeszcze w XIX wieku! Dzisiaj wycinankarstwo na południowy wschód od Warszawy praktycznie zaginęło. Prace, które prezentowaliśmy na wystawie wyraźnie różnią się od powszechnie rozpoznawalnych wycinanek łowickich i kurpiowskich – są jednokolorowe, bardzo surowe i oszczędne w ornamencie. Często powtarzającym się motywem wycinanek kołbielskich jest figura kobiety z uniesionymi ramionami przechodzącymi w koguty.

Prezentowaną kolekcję zebrał Antonii Śledziewski, który przekazał ją Kazimierzowi Dejmkowi, reżyserowi i wówczas ministrowi kultury. Obecnie zbiór jest w rękach Mariana Sołobodowskiego. Wystawa wycinanki stała się inspiracją do poprowadzenia warsztatów dla najmłodszych. Dzieci wycinały, wyklejały i bawiły się tworząc prace o charakterze ludowym.

Paulina Sokół