Kategorie

W sobotę 5 września 2015 roku, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie, miało miejsce Narodowe Czytanie, zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną i GOK.

Akcja Narodowe Czytanie zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku miała na celu popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. To ogólnopolskie kulturalne przedsięwzięcie rozpoczęło wspólne czytanie lektury „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, wybitnej epopei narodowej. W rok później czytaliśmy utwory Aleksandra Fredry, w ubiegłym roku „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, a we wrześniu tego roku podczas kolejnej odsłony akcji czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa.

W sobotnie przedpołudnie otwarcia uroczystości dokonała dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej p. Hanna Kobza. Spotkanie z bohaterami jednej z najlepszych powieści realizmu krytycznego II połowy XIX wieku poprowadziła instruktor GOK Anna Chwalczuk. Prowadząca zapowiadała poszczególne prezentacje wybranych fragmentów dwutomowej powieści „Lalka”.

Do Narodowego Czytania w GOK przystąpili: z-ca wójta Gminy Wiązowna Tomasz Kostyra, instruktor GOK Roman Sadowski, proboszcz parafii św. Wojciecha w Wiązownie ks. prałat Tadeusz Łakomiec, nauczycielka SP w Brzezinach Aneta Urban, Hanna Kobza i Teresa Naperty z Biblioteki Publicznej w Wiązownie, Marzena Kopka z filii Biblioteki Publicznej w Duchnowie, Bogumiła Majewska radna Gminy Wiązowna i polonistka ZSG wraz z grupą uczniów klasy VIa i VIb, Natalia Ciąćka podopieczna GOK i uczennica gimnazjum w Wiązownie, Olga Sawińska , Karolina Zawada, Joanna Szerszeń i Zuzanna Gawryś z Gimnazjum Publicznego w Wiązownie, Mirela Żurawska dyr. GOK i Anna Chwalczuk również z GOK, Łukasz Leszczyński – maturzysta.

Prezentowane przez uczestników fragmenty „Lalki” przedstawiały bohaterów powieści, a wśród nich Stanisława Wokulskiego, Izabelę Łęcką, Ignacego Rzeckiego, Helenę Stawską, Tomasza Łęckiego, ród Łęckich i Mraczewskiego. Było wiele ciekawych opisów i wyglądów Warszawy, pałacu w Zasławiu, sklepu Jana Mincla i Stanisława Wokulskiego. Uczniowie wraz   z p. Bogumiłą Majewską zaprezentowali scenę z podziałem na role „Proces o lalkę” . Spotkaniu z bohaterami prozy Bolesława Prusa przysłuchiwali się sekretarz gminy Anna Rosłaniec, fotograf Ryszard Szczęsny oraz dzieci i nauczyciele,

Na zakończenie ci, którzy przynieśli swoje egzemplarze „Lalki” mogli otrzymać pamiątkowe stemple z pieczęcią nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP.

info. z tukontakt@wiazowna.pl – Anna Chwalczuk

Więcej video z „Narodowego czytania 2015” w GOK-u znajdziesz na kanale YouTube tuwiazowna.pl