Kategorie

Biblioteka Publiczna w Wiązownie już po raz piąty włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zainicjowaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i kontynuowaną przez  Prezydenta Andrzeja Dudę.

Powieść  „Quo Vadis” została wybrana przez Polaków do wspólnego czytania w tegorocznej odsłonie akcji, w internetowym głosowaniu w lutym tego roku. Tegoroczna akcja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada bowiem 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Dotychczas w ramach akcji „Narodowe Czytanie” czytano wspólnie: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (w 2012), dzieła Aleksandra Fredry (2013), „Trylogię” Henryka Sienkiewicza (2014) oraz „Lalkę” Bolesława Prusa (2015)

3 września w sali widowiskowej GOK rozpoczęliśmy wspólne czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Jako pierwszy piękną interpretację dzieła przedstawił aktor teatralny Wojciech Machnicki. Następnie fragmenty dzieła z podziałem na role, przygotowane przy współpracy z Bogumiłą Majewską – wiązowską radną i polonistką ZSG w Wiązownie, kontynuowali:  Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, sekretarz  Gminy Wiązowna Anna Rosłaniec,  zastępca wójta Tomasz Kostyra,  przewodnicząca Rady Gminy Renata Falińska, nauczycielki i uczniowie ze szkoły w Wiązownie,  mieszkańcy,  członkowie  Stowarzyszenia Seniorów  „Bądźmy Razem”, pracownicy biblioteki oraz czytelnicy.

Uwieńczeniem akcji było stemplowanie własnych egzemplarzy ”Quo vadis” okolicznościową pieczęcią. Na zakończenie  wszystkich uczestników spotkania czekał słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie stanie się  nie tylko popularyzowaniem dzieł polskiej literatury, ale również  okazją do wyjątkowego spędzenia dnia w miłym towarzystwie.

Zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie za rok.

Zdjęcia autorstwa J. Filimonow.