Kategorie

W sobotę 18 listopada 2017 w Wesołej odbyły się Mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych, Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych w Szachach Szybkich, wzięło w nich udział ponad 450 uczniów, ok. 80 drużyn ze Szkół Podstawowych z całego Mazowsza, w większości były to szkoły warszawskie, natomiast Gminę Wiązowna w tym roku reprezentowała tylko Szkoła Podstawowa w Gliniance.

Mistrzostwa rozgrywano według przepisów szachów szybkich systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund. Każda ze szkolnych drużyn składała się z czterech szachistów, w tym, co najmniej jednej uczennicy na czwartej szachownicy. Tempo gry wynosiło 15 min dla zawodnika.
Duży sukces osiągnął Przemek Laszczak, mieszkaniec Góraszki. Reprezentował on I skład drużyny Liceum im. Zamojskiego w Warszawie i zdobył indywidualnie złoty medal na II stole; a wraz z drużyną zajęli III miejsce, brązowy medal w Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych.

Ze Szkoły Podstawowej w Gliniance wytypowane zostały 3 drużyny:
w I składzie zagrali: Tymon Wróblewski, Piotr Szostak, Hubert Manaj i Sandra Paduch; w II składzie: Mateusz Mielcuch, Bartek i Grzesio Bąkowie, w III składzie: Igor Gniadek, Darek Smolak, Karol Mielcuch i Natalka Żółtańska.
Wszyscy grali z pełnym zaangażowaniem i wolą walki, a wyniki zależały również od siły gry przeciwników.
I drużyna grała na bardzo wysokich pozycjach, walcząc na 3, 4, 6 stole, trafiając na szachowych mistrzów, dlatego czasem traciła punkty i niestety nie utrzymała wysokich pozycji w ostatnich meczach oddając w walce cenne punkty.
Wszyscy młodzi szachiści zagrali dobrze, na miarę swoich możliwości. Startująca pierwszy raz w turnieju szachowym Natalka Żółtańska zdobyła 4 pkt. – to bardzo obiecujący wynik, jak na start w tak poważnym turnieju jakim są Mistrzostwa Mazowsza. Inni nasi szachiści pokazali się z jak najlepszej strony, wygrywając z często silniejszymi przeciwnikami. Mieliśmy także jednego z najmłodszych uczestników Turnieju, a już znakomicie grającego zawodnika, Karola Mielcucha, który zdobył 4 pkt., świetnie też zagrał jego brat Mateusz 5 pkt, a najlepszy wynik i to na najtrudniejszej I szachownicy uzyskał Tymon Wróblewski 5,5 pkt.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy zaangażowania i chęci uczestnictwa w Turniejach szachowych.
Takie zawody pokazują naszą gminę z jak najlepszej strony, a mamy wielu zdolnych szachistów i bogatą reprezentację.
Zawody szachowe sprzyjają również rozwojowi intelektualnemu i integracji naszego środowiska szachowego.
Prowadzący zajęcia szachowe w Gliniance i Malcanowie p. Paweł Rymarowicz sędzia I klasy krajowej- był na zawodach, prowadził Mistrzostwa Szkół Gimnazjalnych, zawodników odwiedził też poprzedni instruktor p.Stefan Grochowski dodając otuchy i zagrzewając do walki naszych szachistów.
Cieszymy się, że dzięki sponsorowaniu wpisowego przez Radę Rodziców udało się wystartować aż 3 zespołom młodych szachistów ze Szkoły Podstawowej w Gliniance.