Kategorie

Urząd Gminy Wiązowna wiosną tego roku zlecił ekspertyzę dotyczącą jakości wody w kranach. Badanie zostało przeprowadzone przez laboratorium z Legionowa. Sprawdzano zapach, smak, barwę, mętność oraz skład chemiczny wody po pobraniu wody z kranów. Wyniki są bardzo dobre!

Woda w urzędzie gminy, która pochodzi z wodociągu, w pełni nadaje się do picia. Jest w niej 500 razy mniej żelaza niż w wodzie, którą do spożycia dopuszcza Ministerstwo Zdrowia. Mamy też 40-krotnie mniej manganu niż zakładają polskie normy. Obydwa pierwiastki powodują żółty kolor wody i osad, bardzo często występują łącznie. W większych ilościach są wyczuwalne w smaku. Do wód przedostają się ze skał i gleby. Mętność naszej wody jest ponad trzykrotnie mniejsza od wskazanej przez Ministra Zdrowia jako dopuszczalnej w wodzie do spożycia. Jednym z najważniejszych badanych parametrów wody jest pH wody. U nas jest ono na poziomie 7,1. Ministerstwo Zdrowia dopuszcza od 6,5 do 9,5.

W związku z tym, że nasza woda jest bardzo dobrej jakości podjęliśmy decyzję, że od lipca nie kupujemy wody butelkowanej, którą do tej pory podawaliśmy gościom urzędu, i z której korzystali nasi urzędnicy. W zamian za to w urzędzie pojawiły się dzbanki z wodą, z której możemy korzystać wszyscy. Co roku kupowaliśmy ponad 2000 litrów wody butelkowanej. To wydatek kilku tysięcy złotych i mnóstwo plastikowych śmieci. Pijąc kranówkę zaoszczędzimy pieniądze i mniej zanieczyścimy środowisko.

Do tego samego namawiamy i Państwa!