Kategorie

Trzynastoosobowa grupa z Sekcji Fotograficznej Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie przed przerwą wakacyjną i na koniec kolejnego roku swojej działalności udała się na plener do Krakowa. To pierwszy taki dwudniowy plener w historii naszej działalności, a warto zaznaczyć, że rok 2017 jest jubileuszowym, gdzie GOK, jak i sekcja fotograficzna działająca od samego początku pod kierunkiem Krystiana Herncisza obchodzą swoje 10-lecie.

Plan wyjazdu był dość ambitny, ponieważ Kraków to wyjątkowe miasto pełne zabytków i bogate w urokliwe miejsca. Jako grupa odwiedziliśmy te najciekawsze i najcenniejsze. Pierwszego dnia, udaliśmy się przez Bramę Floriańską na Rynek Główny. Po drodze mijaliśmy mi.in. XVI-wieczny dom Matejki oraz najstarszy w Polsce hotel „Pod różą”. Na rynku w naszych kadrach mogliśmy uchwycić Sukiennice, Kościół św. Wojciecha, kościół Mariacki. Następnym punktem naszej wyprawy był Kazimierz, który został utworzony przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku i jest miejscem szczególnym i jak najbardziej wartym odwiedzenia z aparatem. Nocą udaliśmy się nad Wisłę by uchwycić urok Wawelu. Tu zaznaczyć warto, że Uczestniczka naszej wyprawy jedną z fotografii z tego pleneru ukazującą Wawel nocą Waleria Gusciora otrzymała wyróżnienie w konkursie „Zatrzymane w kadrze”, gdzie codziennie wybierane są zdjęcia dnia.

Następnego dnia najważniejszymi miejscami, które odwiedziliśmy były Muzeum Historii Fotografii, gdzie mogliśmy obejrzeć wspaniałą ekspozycję i bogate zbiory oraz zamek królewski Wawel. W naszych fotografiach mogliśmy zrobić panoramę z Baszty Sandomierskiej, z której roztacza się widok na Kraków i okolicę. Dla urozmaicenia na koniec zeszliśmy jaskinią Smoczą Jamą do Smoka Wawelskiego. W wolnym czasie przed odjazdem już w drogę powrotną część uczestników pleneru udała się na Cmentarz Rakowicki założony w 1803 roku, który również jest zabytkiem o dużej wartości historycznej i artystycznej.

Ponieważ fotografowanie wymaga własnego spojrzenia w niektórych miejscach grupa dzieliła się tak, by każdy mógł w swoim czasie uchwycić to co uznaje za najciekawsze. Każdy plener fotograficzny to wspólna praca gdzie jesteśmy grupą, ale zdjęcia każdy wykonuje indywidualnie. To właśnie ta indywidualność zachwyca później na fotografiach, dając efekt taki, że choć zdjęcia robione z tego samego miejsca, to spojrzenie odmienne i różne uchwycenie chwili.

Grupa fotograficzna GOK z Wiązowny z krakowskiego pleneru przywiozła wiele fotografii, wybrane i te najlepsze można będzie już wkrótce zobaczyć na naszym fanpagu Sekcji www.facebook.com/gokwiazowna. Jeśli interesujesz się fotografią i chcesz do nas dołączyć, skontaktuj się przez stronę gok-wiazowna.pl/zajecia/fotografia.html, a na zajęcia zapraszamy już po wakacjach. Kontakt: instruktor Krystian Herncisz, tel. 662 24 00 24, e-mail: krystian.herncisz@gok-wiazowna.pl

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Krystian Herncisz