Kategorie

W niedzielę 10 września odbyła się niezwykła uroczystość koronacji Matki Bożej Glinieckiej. W parafii św. Wawrzyńca w Gliniance polową mszę św. odprawił abp Henryk Hoser SAC w obecności kilkunastu kapłanów dekanatu otwockiego oraz licznie zebranych parafian i gości.

Koronację obrazu Matki Bożej Glinieckiej zainicjował śp. ks. kan. Krzysztof Krzesiński, dzieła starannie dokończył ks. Piotr Błażejczyk, obecny proboszcz parafii w Gliniance, który witając przybyłych gości wspomniał swojego poprzednika, którego marzeniem było ukoronowanie wizerunku Pani Glinieckiej.

Podczas uroczystości zmarłego kapłana symbolizowało puste krzesło w prezbiterium, nakryte białą stułą i udekorowane białą różą.
Koronacyjny ołtarz udekorowany był ogromnym różańcem i nazwiskami świętych patronów kół różańcowych, modlących się w parafii.

W glinieckiej parafii od wieków oddawano cześć kopii obrazu włoskiego twórcy Rafaela Santi „Madonna Sykstyńska” z 1514 r. Modlono się m. in. o plony, zdrowie, uważano, że Madonna dwukrotnie ocaliła drewniany kościół przed spaleniem.