Kategorie

W Gminnym Przedszkolu w Wiązownie, obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę suwerenności i jej powrót na polityczne mapy świata po 123 latach zaborów.  Program artystyczny przygotowany został przez pięciolatki i sześciolatki z grupy „Muchomorki”, prowadzonej przez p. Ewę Jaworską oraz p. Izabelę Soboń. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie w świadomości najmłodszych symboli narodowych naszego kraju. Odświętne stroje, kotyliony dodawały powagi uroczystości.

Uroczystość zainaugurowała dyrektor Anna Cichecka, recytując wiersz patriotyczny. Następnie dzieci oraz zebrani goście odśpiewali wspólnie hymn „Mazurka Dąbrowskiego”. Obchody uroczystości przeplatane były recytacją patriotycznych wierszy takich jak: „Kto Ty Jesteś”, „Co to jest Polska”, ,,Barwy Ojczyste”, jak również pieśniami patriotycznymi: ,,Legiony”, „Jak długo na Wawelu”, „Płynie Wisła płynie…”. Dzieci zaprezentowały gościom także piosenkę „Jestem Polką i Polakiem” przedstawiającą miasta i regiony w Polsce, które kochamy i szanujemy za ich unikalność i piękno.

Atrakcją dla gości był poczęstunek z różnych regionów Polski (toruńskie pierniki, poznańskie rogale świętomarcińskie, warszawska „pańska skórka” itp.). W programie nie zabrakło pokazu narodowych tańców, w tym cieszącego się największym zainteresowaniem „Białego Mazura” wykonanego przez  przedszkolaków.
Program artystyczny zamknęła recytacja wiersza „Przed grobem nieznanego żołnierza” Hanny Łochockiej, opowiadającego o żołnierzach, którzy poświęcili swoje życie, by kolejne pokolenia narodu polskiego mogły przetrwać, żyć i kultywować naszą kulturę. Po recytacji dzieci zapaliły symbolicznie znicz podkreślający żywą pamięć i wspomnienie o bohaterach poległych w obronie Ojczyzny.

Pochwał małym patriotom nie szczędzili zaskoczeni i pełni podziwu dla ich talentu goście honorowi tegorocznej akademii, za co, w podziękowaniu otrzymali od naszych pociech oraz organizatorek akademii ręcznie wykonane kotyliony w narodowych barwach.
Naszą uroczystość wzbogacili także goście ze Stowarzyszenia „Jesteśmy”. Taka lekcja historii na zawsze zostanie w naszych sercach.

info z tukontakt@wiazowna.pl
Izabela Soboń