Kategorie

Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o naszych zmarłych bliskich, krewnych, znajomych a także o tych, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Wspominanie zmarłych, rozmawianie o nich, przypominanie sobie ich życia i dokonań sprawia, że ciągle „żyją”  wśród nas.

Tradycją w Szkole Podstawowej w Zakręcie stało się kultywowanie pamięci o osobach  ważnych dla społeczności szkolnej i lokalnej.  Ostatniego dnia października najmłodsi uczniowie naszej szkoły kl. I b i kl. II wraz z nauczycielami i Dyrektor szkoły udali się na pobliski cmentarz parafialny w Zakręcie. W drodze na cmentarz towarzyszyła im wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda. Dzieci dumnie niosły kwiaty i znicze.

Na miejscu złożono kwiaty i zapalono światełka pamięci na grobach śp. Zygmunta Prudzyńskiego – Żołnierza Armii Krajowej, śp. Ks. Mariana Żechowskiego – nauczyciela religii w Naszej Szkole oraz śp. Kamila Jackiewicza – ucznia Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida. O każdej z tych osób dzieci usłyszały wiele ciepłych słów i wspomnień.

Z pewnością była to niezapomniana lekcja kultury osobistej i postawy patriotycznej.

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni
Małe lampki – znak żałoby.
Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali

Władysław Broniewski „Zaduszki”