Kategorie

Uczniowie gimnazjum w Gliniance zrealizowali ciekawy projekt edukacyjny – pracowali przy odrestaurowaniu jednego z eksponatów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Kajak „Tłusty bąk” po dwumiesięcznej renowacji wrócił na wystawę muzealną. Niezwykłość eksponatu polega na tym, że kajakiem tym pływał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, patron gimnazjum w Gliniance.

Udział w tym projekcie był możliwy dzięki propozycji Michała Migala – właściciela zakładu szkutniczego w Kopkach. Uczniowie realizujący projekt przez prawie dwa miesiące jeździli do Stoczni Jachtowej Migal Marine i tam mozolnie pracowali nad odnowieniem drewnianych elementów kajaka.

Uroczyste odsłonięcie eksponatu miało miejsce 11 kwietnia w Muzeum Sportu i Turystyki. W uroczystości wzięli udział m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców oraz ks. Edward Pleń, kapelan polskich sportowców.

Informacje na temat tego wydarzenia i uczestnictwa uczniów w projekcie przekazały stacje telewizyjne Polsat i TVN, a także ogólnopolskie radiowe. W Radiu Plus wyemitowany został reportaż z przebiegu prac, przeprowadzone zostały wywiady z uczniami biorącymi udział w projekcie. Szczegółowy artykuł na ten temat znalazł się również w ogólnopolskim czasopiśmie „Kajak”.

W projekcie udział wzięli uczniowie: Joanna Migal, Wilhelm Jarszak, Michał Kaczyński, Maciej Pindara, Weronika Dróżdż, Kacper Drużbalski, Grzegorz Wesołowski i Jakub Lechnik.

Opiekunem projektu był Daniel Kaczyński – nauczyciel w gimnazjum w Gliniance. Prace nadzorował Michał Migal, właściciel Stoczni Jachtowej Migal Marine i inicjator przedsięwzięcia.

info. z tukontakt@wiazowna.pl Daniel Kaczyński