Kategorie
Upały

Upały są nie tylko dokuczliwe, ale mogą być wręcz niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to osób starszych, które często nie odczuwają pragnienia. Niedostatek płynów w organizmie oraz wysoka temperatura mogą być przyczyną zasłabnięć czy wręcz niebezpiecznych dla życia udarów.

Dlatego koniecznie pamiętajmy o tym, aby w upały regularnie sięgać po szklankę wody lub innego napoju. Nie warto czekać aż pojawi się pragnienie, gdyż jest ono objawem następującego już odwodnienia lub przegrzania organizmu. Dlatego zawczasu należy wyrobić w sobie nawyk regularnego uzupełniania płynów. Również osoby opiekujące się seniorami i dziećmi powinny pamiętać, aby zapewnić swoim podopiecznym stały dostęp do napojów.

O co należy zadbać w upalne dni? Pamiętajmy o regularnym wypijaniu co najmniej 2 litrów napojów dziennie. Może to być woda, najlepiej bogata w minerały lub domowa lemoniada, owocowy kompot czy herbata ziołowa. Unikajmy napojów gazowanych i wysoko słodzonych. Do naszej diety włączmy owoce, szczególnie polecane są te o dużej zawartości wody (np. truskawki, arbuzy). Oprócz nawodnienia znakomicie uzupełnią witaminy i minerały utracone z potem. Unikajmy przebywania bezpośrednio na słońcu, dotyczy to zwłaszcza godzin południowych (od 10 do 16-tej). Na spacery wybierzmy się o poranku lub wieczorem. Załóżmy odpowiednie na upalne dni ubranie z przewiewnych, jasnych materiałów i nie zapominajmy o obowiązkowym osłonięciu głowy przed słońcem.

Aby zachęcić samych siebie lub naszych podopiecznych do sięgania po napoje należy zadbać o to, żeby były one zarówno smaczne, jak i wyglądały apetyczne. Dzbanek wody warto wzbogacić plastrami owoców, listkami ziół lub kwiatami – po tak przygotowany napój każdy chętnie sięgnie.

Przepis na domowy napój zaspokajający pragnienie, uzupełniający niezbędne minerały i elektrolity, smaczny i miły dla oka: 1 litr herbatki miętowej (lub innej ulubionej), sok wyciśnięty z ½ cytryny, łyżka miodu wielokwiatowego, szczypta soli, zielony ogórek pokrojony w plastry, kilka kwiatów nagietka lub rumianku. Składniki umieścić w dzbanku, dokładnie wymieszać. W upalne dni można dodatkowo wrzucić kostki lodu. Na zdrowie!