Kategorie

W ramach współpracy między placówkami oświatowymi 17 października (we wtorek) przedszkolaki z gminy Wiązowna spotkali się, po raz czwarty na „Gminnej Olimpiadzie Jarzynowej”. Olimpiadę zorganizowało, kolejny raz, Gminne Przedszkole „Pod Stumilowym Lasem” z Pęclina.
W tegorocznej Olimpiadzie brały udział dzieci:
• z Gminnego Przedszkola z Zakrętu-jedna grupa,
• z Gminnego Przedszkola im. Misia Uszatka z Wiązowny- jedna grupa,
• dziewięć grup przedszkolaków z Pęclińskiego przedszkola ( trzy grupy z Malcanowa)
Łącznie w imprezie wzięło udział ok. 230 dzieci z gminy Wiązowna. Na uroczystość przybył specjalny gość Pani Dorota Kanabus-Prokop-Kierownik Oświaty Gminnej.
Tradycyjnie była to akcja prozdrowotna, podczas której dzieci zachęcane były do jedzenia warzyw i owoców, oraz do aktywnego, sportowego trybu życia.
Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne impreza odbyła się w drugim, planowanym terminie. Wszyscy doczekali się poprawy pogody. W tym dniu była prawdziwa „Polska złota jesień”. Było ciepło, radośnie, zdrowo, no i sportowo. Zabawa odbyła się na zewnątrz placówki. Cały plac zabaw zamienił się w olimpijską wioskę. Teren wokół przedszkola, dzięki pracy rodziców i pracowników, ozdobiono owocami i warzywami. Zaangażowani w wzajemną współprace pracownicy placówki i rodzice, już dzień przed planowaną imprezą, dekorowali teren za budynkiem przedszkolnym. Wszędzie zawisły owocowo warzywne girlandy.
W organizacje imprezy włączyła się również Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z przewodniczącą Panią Agatą Łęgowską. Komisja ta pomogła nam w pozyskaniu środków finansowych na nagrody rzeczowe dla wszystkich „olimpijczyków”. Około godziny 9.30 Pani Dyrektor Pęclińskiego przedszkola Ewa Kołodziejczyk powitała wszystkich olimpijczyków i ogłosiła otwarcie, IV olimpiady w Jarzynowie. Po raz kolejny odwiedziły placówkę zabawne postaci: groszek Kuleczka i marchewka Karotka, ( w które wcieliły się koordynatorki olimpiady Agnieszka Kraśniewska, Agnieszka Nowicka). Sportową imprezę rozpoczęto zabawą taneczną do hymnu olimpijskiego- „Olimpiada w Jarzynowie, owoce i warzywa bawią się na zdrowie …”. Następnie wszystkie dzieci odtańczyły taniec „Tańczy ziemniak na talerzu”.
Po zabawach tanecznych dzieci, korzystając z różnych darów jesieni- owoców i warzyw, rozpoczęły sportową rywalizację. Wśród konkurencji sportowych dzieci mogły:
• Pokonać slalom turlania dyni
• Przenieść po torze przeszkód wiaderka z warzywami „ na zupę dla mamy”
• Posadzić selery na linie (grządce)
• Podnosić różne dyniowe sztangi
• Rzucać pietruszką do celu- tarczy pomidorowych
• Pokonać tor przeszkód niosąc ziemniaki na łyżkach plastikowych
• Łowić ziemniaki na wędkę
• Trafić ziemniakiem do dołka
• Wykopać jak najwięcej buraków z buraczanego pola
• Pokonać tor przeszkód niosąc pory
Na zwycięzców czekały, po każdej konkurencji zdrowe i smaczne nagrody (kawałek jabłka, marchewki, gruszki, śliweczki). Ta sportowa zabawa sprawiła, że przedszkolaki zjadły ogromną dawkę witamin (jedli z chęcią nawet Ci, co, na co dzień nie przepadają za takimi smakołykami). Całą sportową- zdrową olimpiadę uświetniała rozbrzmiewająca owocowo warzywna muzyka m. im. „Pan pomidor”, „Urodziny marchewki”, „Zawody czas zacząć”, „Witaminki”, „Olimpiada w Jarzynowie”…
Na zakończenie olimpiady wszyscy dzielni sportowcy zostali zaproszeni do degustacji pieczonych ziemniaczków w olimpijskim ognisku. Każdy olimpijczyk otrzymał prawdziwy złoty medal. Wszystkie dzieci zabrały do swoich placówek dyplomy i nagrody rzeczowe. Podsumowując, możemy stwierdzić, że wszyscy zwyciężyli w tej olimpiadzie. Zwyciężyli, bo poprzez miłą zabawę zachęcono dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Pani Dyrektor i nauczyciele Gminnego Przedszkola „Pod Stumilowym Lasem” z Pęclina składają serdeczne podziękowania: Wszystkim gościom za przybycie na Jarzynową Olimpiadę, Rodzicom, którzy zaangażowali się w uświetnienie przedszkolnej akcji (podarowanie owoców i warzyw, dekorowanie terenu) Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przewodniczącej Komisji Pani Agacie Łęgowskiej za pomoc w pozyskaniu środków finansowych na nagrody rzeczowe dla „olimpijczyków”. Pani Dorocie Kanabus Prokop-Kierownik Oświaty Gminnej za obecność i obdarowanie przedszkoli nagrodami rzeczowymi.

info z tukontakt@wiazowna.pl