Kategorie
II Piknik czytelniczy

Głównym celem II Pikniku Czytelniczego z Biblioteką i Przyjaciółmi była promocja książek i czytelnictwa wśród całych rodzin, integracja międzypokoleniowa, a także promocja Biblioteki. Poprzez takie wydarzenia pragniemy pokazać, że czytanie to naprawdę fajna zabawa, a moc wyobraźni i potęgę słowa można odkryć w każdej nowej lekturze po którą sięgniemy.

Wydarzenie było nie tylko ucztą dla ducha, ale również dla ciała. Była kawiarenka prowadzona przez seniorów z Dziennego Domu „Senior – WIGOR” oraz wolontariuszy z Centrum Wolontariatu z Radiówka. Przepyszne domowe ciasta zapewniła nasza lokalna firma „Poczta tortowa”, cukiernia „Sosenka” z Otwocka. Były też wspaniałe, własnoręczne wypieki seniorów.

Piknik rozpoczęliśmy od spotkania autorskiego z Ewą Chotomską – autorką książek dla dzieci, tekstów piosenek m.in. Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja. W trakcie spotkania autorka bawiła się z dziećmi w rymy, zadawała zagadki, a prawidłowe odpowiedzi nagradzała cukierkami. Nie zabrało także wspólnego śpiewania piosenek Fasolek i zabaw tanecznych. „Ciotka Klotka” oczarowała dzieci swoją osobowością i pięknym kolorowym strojem. Po spotkaniu ustawiła się kolejka po książki z dedykacją.

Kolejnym punktem programu było wspólne czytanie bajki pt. „Kot w butach”. Takimi działaniami pragniemy potwierdzić tezę, że czytanie łączy pokolenia. W czytanie aktywnie włączył się: Janusz Budny – wójt, seniorzy z Dziennego Domu „Senior-WIGOR” z Woli Karczewskiej, wolontariusze z Centrum Wolontariatu z Radówka na czele ze swoimi opiekunami Krystyną Motyką, Grażyną Kilbach i Bożeną Zawadą oraz bibliotekarze.

Wszyscy brawurowo odczytali swoje role, a publiczność z dużym zainteresowaniem wysłuchała jednej z najbardziej lubianych bajek o sprytnym kocie i młynarczyku.

Odbyło się także wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Plastycznym „Moja ulubiona postać historyczna”.

Celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych oraz aktywności twórczej wśród młodego pokolenia. Na konkurs wpłynęło 59 prac.

Laureaci:

Kategoria 4-6 lat

 1. Tadeusz Słyszko
 2. Oskar Jurkowski
 3. Pola Fryszkowska
  Wyróżnienie: Lena Bieńkowska

Kategoria 7-8 lat

 1. Aleksander Raspopin
 2. Katarzyna Bobrowska
 3. Sonia Fryszkowska

Kategoria 9-12 lat

 1. Magdalena Koczorowska – Szlassa
 2. Jakub Strzałkowski
 3. Krystian Wróbel

Wyróżnienie: Izabela Dębska
Wyróżnienie: Amelia Makulec

Kategoria 13-15 lat

 1. Martyna Kopka
 2. Julia Wojciechowska
 3. Wojciech Dziewulski

Wyróżnienie: Jan Łabędź

Szczególne podziękowania kierujemy do grona pedagogicznego za szerzenie zainteresowania historią oraz rozbudzanie i rozwijanie kreatywności i wrażliwości estetycznej dzieci.

Na zakończenie naszego czytelniczego popołudnia niezapomniane wrażenia i dawkę humoru zapewnił nam Artur Dąbrowski prezentując aktywne show zabierając nas w zachwycającą podróż do krainy magii i kolorów. Bańki mydlane chyba u każdego wywołały na twarzach niezliczone uśmiechy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację za wsparcie tego pięknego wydarzenia, którego główną bohaterką była książka.

Tekst i Zdjęcia: Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna