Kategorie

Nauka i rywalizacja

I Turniej Wiedzy o Samorządzie  pod hasłem „25 lat Samorządności” już za nami. Do rywalizacji przystąpiło siedem drużyn, trzy w kategorii szkół podstawowych i cztery w kategorii gimnazjum. Turniej składał się z kilku rund w każdej kategorii (m.in. quiz wiedzy o samorządzie, znajomości różnych obiektów z terenu gminy Wiązowna lub rozpoznaniu postaci sprawujących funkcje samorządowe obecnie i na przestrzeni minionych 25 lat). Wiele emocji dostarczyła runda, w której należało zorganizować kampanię wyborczą na radnego – w przypadku szkół podstawowych, i na wójta – w przypadku gimnazjów. Ostatnią częścią turnieju było przedstawienie przez drużyny prezentacji multimedialnych pod hasłem „Gmina Wiązowna – wiata natura, wita kultura”. Prowadzące turniej: Bogumiła Majewska i Grażyna Kilbach wspierały drużyny na każdym etapie zmagań.

Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. W trakcie rozgrywek drużyny mogły skorzystać z „koła ratunkowego”. Tę rolę przyjął na siebie wójt Janusz Budny. Zmagania drużyn oceniało jury w składzie: Tomasz Kostyra – przewodniczący, Janusz Budny, Joanna Iwańska, Sławomir Bogusz, Stanisław Bogucki oraz Dorota Kanabus – Prokop – sekretarz.

Ostatecznie w wyniku rywalizacji drużyny uzyskały następujące lokaty:

– w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce SP w Gliniance (drużyna w składzie: Hubert Bartnicki, Jakub Urbański, Jakub Woźnica, – opiekun Jadwiga Deszcz)

II miejsce SP w Wiązownie (drużyna w składzie: Nina Kozłowska, Natalia Osuch, Martyna Król – opiekun Magdalena Osenka)

III miejsce SP w Zakręcie (drużyna w składzie: Marta Cholewa, Patrycja Cabaj, Joanna Bojarska- opiekun Hanna Wójcik)

– w kategorii gimnazjum:

I miejsce Gimnazjum w Gliniance (drużyna w składzie: Jakub Ganowski, Sandra Oktabińska, Filip Szczęsny-opiekun  Jan Jacek Kołakowski)

II miejsce Gimnazjum w Wiązownie (drużyna w składzie: Oliwia Jarząbek, Weronika Smolak, Karol Suchecki- opiekun Jacek Drejerski)

III miejsce Gimnazjum Gliniance (drużyna w składzie: Weronika Przysowa, Julia Bartnicka, Oliwia Grodzicka -opiekun Jan Jacek Kołakowski)

IV miejsce Gimnazjum w Zakręcie (drużyna w składzie: Piotr Twardowski, Patrycja Cabaj, Joanna Bojarska-opiekun Hanna Wójcik).

Turniej został zorganizowany w myśl zasady „bawiąc uczyć”, dzięki czemu dostarczył wszystkim uczestnikom wielu pozytywnych wrażeń, ale i wiedzy na temat funkcji oraz roli samorządu gminnego i powiatowego.

Dobrą atmosferę zbudowała także oprawa artystyczna turnieju – humorystyczne wiersze przygotowane przez uczniów klasy V a ze szkoły w Wiązownie i wesołe piosenki chóru z Gimnazjum w Gliniance.