Kategorie

Pismo „Wspólnota” – poświęcone polskim samorządom – od lat publikuje ranking zamożności gmin. W najnowszej edycji tego zestawienia Gmina Wiązowna wyszła na prowadzenie w naszym powiecie, stając się najbogatszą gminą wiejską. Co to oznacza i skąd ta zmiana?

Gmina Wiązowna pod względem zamożności w 2017 roku uplasowała się na 30 miejscu spośród 1555 gmin wiejskich w kraju. Tylko w ciągu roku podskoczyliśmy o 18 miejsc. W ciągu ostatnich niespełna czterech lat zmieniliśmy pozycję z 60 (w 2014 r.) na 30 dziś. Dochód gmin w tym rankingu liczony jest bez zewnętrznych dotacji. Autorzy raportu biorą pod uwagę tylko realne, własne dochody gmin oraz subwencje, które gminy otrzymują. Nie liczą zewnętrznych dofinansowań i dotacji, które szybko podnoszą przychód gminy, ale równie szybko się kończą.

Nasza gmina jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. Przybywa u nas mieszkańców. W 2014 roku było nas 11 366 osób, dziś jest już nas ponad 12 tys. Przybywa także firm, które działają na naszym terenie (2014 r. – 1110, 2018 r. – 1600) Wraz z nowymi mieszkańcami i kolejnymi firmami wzrasta przychód gminy z tytułu różnych podatków. To, co trafia do naszego wspólnego budżetu, możemy potem wydać na wspólne potrzeby.

Żeby zwiększyć wpływy podatkowe w naszej gminie stworzyliśmy szereg udogodnień dla przedsiębiorców, tak by wykorzystać nasze położenie i ściągnąć do nas jak najwięcej firm, które rozpoczynając działalność u nas zasilą także wspólny budżet. Wśród tych udogodnień są m.in. szybsza obsługa przedsiębiorców w urzędzie, tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego w pierwszej kolejności na terenach, o których wiemy, że są ważne dla przedsiębiorców, organizowanie Forum Gospodarczego, czyli cyklu spotkań samorządowców z przedsiębiorcami (to umożliwia nam wymianę doświadczeń i szczerą rozmowę o wyzwaniach) oraz obniżenie tych podatków, na które ma wpływ gmina. Przychody z tytułu podatków CIT, a więc tych płaconych przez przedsiębiorstwa wzrosły u nas z 781 tys. zł w 2014 roku do 1 355 tys. zł (prognoza na 2018 rok).

Podobnie rzecz ma się z podatkami od osób fizycznych. Tu też widzimy wzrost (13 734 tys. zł w 2014 roku do 24 464 tys. zł w prognozie na 2018 rok). Wynika to nie tylko ze wzrostu liczby mieszkańców naszej okolicy, ale także z tego, że osiedlają się u nas ludzie zamożniejsi. Meldując się na terenie naszej gminy i rozliczając podatek w Urzędzie Skarbowym w Otwocku przyczyniają się do wzrostu przychodu gminy.

To, co pokazuje ten ranking, widać też w naszej okolicy. Wyższe przychody do budżetu gminy i odpowiednie nimi zarządzanie pozwoliło nam znacznie zwiększyć budżet na inwestycje. I tak w 2014 roku na budowy dróg, przedszkoli czy ścieżek rowerowych mogliśmy przeznaczyć 10 484 tys. zł, w 2018 roku zaplanowaliśmy wydać na ten cel 32 mln zł. Zmiany, które przeprowadzamy dzięki większym wpływom do budżetu, widać gołym okiem. Tak jak gołym okiem widać jeszcze wiele potrzeb. Dlatego 30 miejsce w tym rankingu bardzo nas cieszy, ale to przede wszystkim motywacja do dalszej pracy.

W tę pracę może zaangażować się każdy. Ci z nas, którzy mieszkając tu nadal nie rozliczają podatków u nas – mogą i powinni jak najszybciej to zmienić. Wystarczy jedna wizyta w urzędzie skarbowym. 38% podatku, który płacimy wraca wtedy do gminy, w której mieszkamy. Z tego możemy inwestować w rozwój naszej okolicy. Możemy też do tego namawiać swoich sąsiadów, znajomych. Rozmawiać o tym i świadomie tłumaczyć, dlaczego tak ważne jest, żebyśmy meldowali się w gminie i rozliczali w odpowiednim urzędzie skarbowym. Od lat prowadzimy na terenie gminy akcję pod hasłem „Płać podatki tu, gdzie mieszkasz”. Od trzech lat zamiast wyłącznie hasła pokazujemy mieszkańcom, co za pieniądze z naszych podatków budujemy. Tablice informacyjne o kosztach budowy ustawiamy przy wszystkich dużych inwestycjach. Przejeżdżając obok takiej inwestycji warto pamiętać, że budujemy je za nasze wspólne pieniądze, a tych pieniędzy mamy tyle, ile sami uzbieramy! Dzięki tym środkom mogliśmy przystąpić do programu Warszawa+ i dofinansować zniżki do biletów miesięcznych mieszkańcom, którzy rozliczają się w Urzędzie Skarbowym w Otwocku.

Więcej informacji o rankingu na stronach www.wspolnota.org