Kategorie

Szukamy powstańczych śladów

1 października 2015 r. odbyła się 8. warszawska edycja gry miejskiej „Powstańcze ślady”. Gimnazjum im. Polskiego Państwa Polskiego w Wiązownie po raz pierwszy wzięło udział w tej niezwykłej inicjatywie. Jedenaścioro uczniów klasy 1b tej szkoły wraz z wychowawczynią poznawało Starówkę, a na niej miejsca związane z historią powstania z roku 1944.

Rozpoczęcie gry odbyło się o godzinie 9.00 na Cmentarzu Powązkowskim, gdzie każdą z sześciu grup poinformowano o dzielnicy, w której poszukiwano tytułowych powstańczych śladów. Po tym poszczególne zespoły udawały się w wyznaczonym kierunku. Wszyscy spotkaliśmy się ponownie 0 14.00 w zupełnie innej części stolicy – na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej.

Biorący udział z zapartym tchem i niezwykłym zaangażowaniem odnajdywali odpowiedzi na poszczególne pytania i wypełniali kolejne zadania. Tym sposobem nie tylko szukaliśmy informacji, ale wręcz dotykaliśmy śladów obecności powstańców sprzed 71 lat.

Dziękujemy organizatorom – nauczycielom i uczniom Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Ks. R. Archutowskiego na Bielanach. Reprezentacja gimnazjum w Wiązownie już zapowiedziała swoją obecność za rok.

Gra miejska o tej tematyce stała się niekonwencjonalną lekcją historii. Przybliżyła informacje związane z powstaniem warszawskim, ale przede wszystkim pozwoliła na refleksję dotyczącą bohaterstwa i patriotyzmu młodych tamtych czasów, a w tym kontekście – i naszych postaw. Po wędrówce śladami uczestników walk i poszukiwaniu symboli Polski Walczącej dostrzegamy ten słynny znak także na tablicy z imieniem Gimnazjum im. Polskiego Państwa Podziemnego.

info. z tukontakt@wiazowna.pl Dorota Konstantynowicz – Bogłowska, zdjęcia Dominika Filimonow.