Kategorie

Zgodnie z coroczną tradycją 29 marca w Zakręcie odbył się Festiwal Nauki. To wyjątkowy dzień, w którym nasza szkoła zmienia się na kilka godzin w wielkie laboratorium, a uczniowie mają okazję do zaprezentowania swoich zdolności matematycznych, fizyczno-chemiczo-przyrodniczych oraz językowych. W tegorocznej edycji gimnazjaliści i uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, zmierzyli się z takim zagadnieniami jak: różnica ciśnień, przepuszczalność i rozpuszczalność substancji, zmiana stanów skupienia itp. Wszystkie doświadczenia prezentowane młodszym dzieciom, z wykorzystaniem takich pomocy jak: ptaszek kiwaczek, kolorowe Skitellsy czy barwniki spożywcze, wzbudziły dużą sensację. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w salach poświęconych językom: uczniowie brali udział w przeróżnych grach po rosyjsku, angielsku i polsku, sprawdzali się w kalamburach, ćwiczyli dykcję oraz poprawną wymowę. W sali informatycznej dzieci z klas 4-6 sprawdzały, jak wielkie możliwości edukacyjne daje nam dzisiaj internet.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III spotkali się natomiast z naukowcami z grupy naukowej “Funiversity”. Klasy pierwsze i druga uczestniczyły w zajęciach pt.” Nie taki mokry lód „, podczas których dzieci dowiedziały sięjakie są stany skupienia substancji oraz jak można je zmieniać. Na koniec samodzielnie wykonały najprawdziwszą substancję, która była po części cieczą, a po części ciałem stałym. Klasy trzecie brały zaś udział w zajęciach pt.: „Prąd elektryczny” – dzieci wykonały wiele eksperymentów, podczas których dowiedziały się między innymi: czym są układy elektryczne, w jaki sposób działają oraz jak można wykorzystać prąd do zrobienia silnika elektrycznego.

Zabawa podczas wykonywania eksperymentów była naprawdę przednia. Ponadto dzień ten pokazał, że świat nauki otacza nas na każdym kroku, a chemia, fizyka czy biologia to wyjątkowo fascynujące dyscypliny wiedzy, które warto zgłębiać.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Aleksandra Karpińska, Natalia Maciak, Katarzyna Czajkowska