Kategorie

15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej również Cudem nad Wisłą, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Tego dnia, 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. W rocznicę tego dnia, po raz kolejny wspominaliśmy tamten czas, z wielkim szacunkiem i zadumą.

W naszej gminie, jak co roku, uroczyście obchodziliśmy ten dzień. W pierwszej części wydarzenia odbyła się wystawa oraz spotkanie w ramach programu Nieskończenie Niepodległa w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury. Nastąpiło przedstawienie Ośrodka KARTA, prezentacja programu Nieskończenie Niepodległa oraz idei archiwistyki społecznej oraz oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”.

W kolejnej części mieszkańcy, goście i kombatanci uczestniczyli w uroczystych obchodach religijno patriotycznych w Kościele św. Wojciecha w Wiązownie. Podczas Mszy wszyscy uczcili pamięć poległych podczas Bitwy Warszawskiej oraz podziękowali Bogu za wolną Ojczyznę. Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych została uświetniona oprawą muzyczną Orkiestry Dętej z Trąbek, a po jej zakończeniu nastąpiło przemówienie wójta.

Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także święto wszystkich Polaków. Święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową. Po zakończonej Eucharystii przybyli mieli okazję wysłuchać koncertu patriotycznego Orkiestry Dętej z Trąbek.

Po koncercie nastąpił uroczysty przemarsz na wiązowski cmentarz, gdzie zabrał głos Pan Tomasz Żurawski – członek grupy rekonstrukcyjnej, który przestawił rys historyczny tego wydarzenia. Został odczytany apel pamięci, który zwieńczony został salwą honorową w wykonaniu Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity” im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na zakończenie liczne delegacje złożyły wieńce przy grobie nieznanego żołnierza, gdzie wartę honorową pełnili rekonstruktorzy z Projektu Historycznego „ Konspiracja” w strojach z epoki.

info. z tukontakt@wiazowna.pl: Paulina Sokół

foto. Ryszard Szczęsny