Kategorie

Uroczystości patriotyczne pod „Kopcem” w centrum Wiązowny, przemarsz na skwer im. gen. Stefana Grota Roweckiego oraz Msza święta w intencji Ojczyzny i Apel Poległych na wiązowskim cmentarzu uświetniły obchody Święta Wojska Polskiego i 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej w naszej gminie.

Obchody rocznicy  „Cudu nad Wsłą”  rozpoczęliśmy złożeniem kwiatów przed kopcem-pomnikiem w Wiązownie przez delegacje władz gminy, przedstawicieli organizacji kombatanckich i harcerskich oraz straży pożarnych, placówek oświatowych i licznie przybyłe poczty sztandarowe. Pomimo upału w popołudniowej ceremonii udział wzięli mieszkańcy naszej gminy, dając tym samym świadectwo swojej postawy obywatelskiej i wyraz głębokiego patriotyzmu.

Sprzed pomnika zgromadzeni udali się na skwer im. gen. Stefana Grota Roweckiego, gdzie oddano hołd Żołnierzom Wojska Polskiego i Armii Krajowej – mieszkańcom naszej gminy, którzy zginęli w walce o
niepodległość, a następnie do kościoła, gdzie odbyła się Msza w intencji Ojczyzny, odprawiana przez ks. prałata Tadeusza Łakomca. Duchowny zwrócił uwagę, że 15 sierpnia jest dniem ważnym nie tylko dla wojska. W ten dzień w Kościele Katolickim obchodzimy również święto  – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane także świętem Matki Boskiej Zielnej.

Po mszy swoje przemówienie wygłosił zastępca wójta Tomasz Kostyra.
 Dziś mija 95 lat od wielkiej Bitwy Warszawskiej, określanej mianem „Cudu nad Wisłą”. Bitwy, która ocaliła nie tylko Polskę, ale i Europę przed nawałnicą rosyjskiego komunizmu – mówił – Udział w dzisiejszych uroczystościach jest wyrazem naszego patriotyzmu, zarówno w szerszym jak i węższym kontekście, lokalnym. Składam hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy polegli za niepodległą Polskę. Dziękuję weteranom i kombatantom, pocztom sztandarowym i wszystkim, którzy w tym dniu przybyli tu, by wspólnie oddać cześć tym którzy o Polskę walczyli.

Po przemówieniu odbyła się modlitwa za poległych żołnierzy, po której szwoleżer podporucznik rezerwy Sławomir Marcysiak odczytał Apel Poległych, a następnie Bractwo Strzelców Kurkowych Lechity oddało salwę honorową. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i wieńce przed kwaterą żołnierzy znajdującą się na wiązowskim cmentarzu parafialnym.

Święto Wojska Polskiego, obchodzone 15 sierpnia w rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej, zostało wprowadzone przez Sejm w 1992 r. Nawiązuje tym samym do obowiązującego w II Rzeczypospolitej Święta Żołnierza.