Kategorie

Przyjemne z pożytecznym!

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Celem inicjatywy jest zatroszczenie się o zapylacze – naszych małych skrzydlatych przyjaciół, którym grozi wyginięcie.

Zapylacze, czyli m.in. pszczoły i trzmiele, motyle, osy, muchówki i chrząszcze, w czasie odżywiania przenoszą dzięki temu mogą się zawiązać owoce. Aż 1/3 naszego pożywienia zależy właśnie od nich! Niestety, wskutek przemian środowiska zapylacze są zagrożone wyginięciem. Ale możemy im pomóc – ugośćmy zapylacze nad Świdrem!

Zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury „Nad Świdrem” w Woli Karczewskiej, gdzie będziemy budować domy dla zapylaczy.

Z lokalnym stolarzem – Tomkiem Gołębiowskim – wybudujemy domki w stylu świdermajer, w których niczym dawni letnicy zamieszkają zapylacze. Przy okazji będzie można nauczyć się snycerki pod okiem fachowca! 20 dużych hoteli, które wybudujemy, zostanie na terenie domu kultury, ale będziemy też budować małe domki, które każdy z Was będzie mógł zabrać do domu, ogrodu, na działkę czy balkon.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne o życiu zapylaczy, więc zapraszamy nad Świder całą rodziną!

Spotkanie zakończymy ogniskiem i potańcówką.

Plan działań:

Od 11.30 – Wielka Otwarta Stolarnia

13.00 – Wykład pt. „Instrukcja: jak założyć przydomową pasiekę?” poprowadzi dla nas rodzimy pszczelarz – Dariusza Kurowski

od 14.00 – Warsztaty pt. „Wybuduj swój świdermajerowy domek dla zapylaczy”

14.30 – 16.30 – Warsztaty dla dzieci pt. „Życie zapylaczy”

od 16.30 Ognisko i potańcówka dla wszystkich uczestników

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Chodź nad Świder i Klub Gaja

Partnerzy:
Gmina Wiązowna – Urząd Gminy
Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie

Projekt Leć nad Świder odbywa się w ramach programu Zaadoptuj rzekę. Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.