Kategorie

Wiązowski Teatr Muzyczny działa w Wiązownie od 2011 r., przygotowuje głównie bajki muzyczne i musicale, ale też farsy i dramaty. Początkowo uczestnikami Teatru byli tylko dorośli i starsza młodzież, ale z czasem powstała również sekcja dziecięca oraz grupa seniorów. Teatr jest otwarty na wszystkich, którzy chcą przeżyć przygodę, znaleźć i rozwinąć swoje talenty artystyczne, nauczyć się pokonywać własne ograniczenia i słabości. Teatr wciąż się rozrasta – jednocześnie pracuje kilka grup nad różnymi przedstawieniami. Próby i występy odbywają się w Domu Kultury w Woli Karczewskiej, gdzie, dzięki wsparciu Urzędu Gminy Wiązowna, powstała na stałe duża scena. Marzy nam się sala widowiskowa z prawdziwego zdarzenia, z atmosferą teatralną i odpowiednim sprzętem technicznym i mamy nadzieję, że sukcesywnie będziemy poprawiać warunki naszej pracy.

Teatr aktualnie ma w repertuarze trzy spektakle:
„Czego nie widać” – zabawną farsę o pracy aktorów, którzy usiłują przygotować przedstawienie, ale ich prywatne emocje i związki uczuciowe bardzo komplikują te przygotowania;
„Skrzypek na dachu” – światowej sławy musical przygotowany z dużym rozmachem przez Teatr, dużą obsadą oraz dużą ilością piosenek i tańców;
„Doktor Nieboli” – bajkę muzyczną dla dzieci na podstawie powieści o Doktorze Dollitle, przygotowaną przez sekcję dziecięcą, gdzie mali aktorzy wcielają się w role zwierząt-przyjaciół Doktora i popłyną z nim do Afryki leczyć chore małpki oraz przeżyją masę ciekawych przygód.
Dwa pierwsze widowiska były już wystawiane w Woli Karczewskiej, Otwocku i Józefowie, gdzie spotkały się z ogromną sympatią publiczności, a bilety były wyprzedane na 2 tygodnie przed występem. Będzie można je oglądać jeszcze do końca tego roku kalendarzowego – terminy będą publikowane na stronie www.gok-wiazowna.pl i fb: Wiązowski Teatr Muzyczny oraz na plakatach. Natomiast już zapraszamy na „Skrzypka na dachu” 4 i 5 listopada do Centrum Promocji Kultury Praga Południe w Warszawie.

„Doktor Nieboli” będzie miał swoją premierę 2 września w Woli Karczewskiej, a kolejne występy będzie można obejrzeć w Woli Karczewskiej i Otwocku.
Od lipca, we współpracy z Fundacją „To lubię”, GOPS Wiązowna i GOPS Sobienie-Jeziory, w ramach projektu finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego „Seniorzy w krainie czarów”, Teatr przygotowuje bajkę muzyczną „Alicja w krainie czarów”. Występ Seniorów będzie można obejrzeć już w listopadzie w Woli Karczewskiej, Sobieniach-Jeziorach i Otwocku.

Jednocześnie trwają już przygotowania do nowych wyzwań. Od września rozpoczną się próby do musicalu „Straszna Gospoda”. Libretto Barbary Kościuszko i Jana Szurmieja powstało na podstawie opowiadania Isaaca Bashevisa Singera o parze Diabłów prowadzących przydrożną gospodę. Do pomocy mają trzy młode dziewczęta, które wbrew własnej woli zostały porwane z domów rodzinnych. Do gospody trafiają przypadkiem trzej młodzi wędrowcy. Co dalej? Trzeba dodać trzy do trzech i odjąć dwa diabły, a właściwie nie tylko dwa ale wiele, wiele więcej, bo cała masa złych duchów przybywa na pomoc gospodarzom. Będzie trochę strasznie, trochę śmiesznie, ale przede wszystkim bardzo muzykalnie, bo to przecież musical z mnóstwem piosenek i świetną muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego.
Oprócz musicalu, Teatr szykuje kolejną przezabawną farsę „Mayday” Raya Cooneya – historię londyńskiego taksówkarza, szczęśliwego męża dwóch (!?) żon. W wyniku wypadku trafia on do szpitala, a obie żony, każda z pomocą inspektora policji, szukają zaginionego męża. Taksówkarz próbuje nadal chronić swoją tajemnicę i jakoś wybrnąć z tarapatów, w czym pomaga mu sąsiad, ale ich pomysły i zabiegi powodują coraz to większe komplikacje i… coraz to większe rozbawienie widzów.

Oba spektakle będą do obejrzenia dopiero w przyszłym roku.
Sekcja dziecięca, od stycznia 2018 r., podejmie przygotowania do nowej bajki muzycznej, a dla młodzieży i dorosłych rozpoczniemy nabór i przygotowania do musicalu „Przygody Tomka Sawyera”. Zachęcamy śpiewających chłopców i mężczyzn do włączenia się w ten teatralny projekt.

Tekst: Dorota Czermińska, Wiązowski Teatr Muzyczny