Kategorie

Duchnowska filia Gminnej Biblioteki Publicznej zakwalifikowała się do projektu „Czytam sobie w bibliotece” organizowanym przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej i wydawnictwo Egmont.

Misją akcji jest pokazanie dzieciom, że nauka czytania może być radosna i ciekawa, a samodzielne czytanie jest świetną zabawą. W realizacji jednego ze scenariuszy zajęć wzięły udział dwie grupy sześciolatków ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Dzieci przybyły wraz ze swoimi nauczycielkami oraz mamą  jednego z wychowanków.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej lekcji bibliotecznej, większość dzieci była po raz pierwszy w bibliotece, więc miały różne pomysły na to, jakie to miejsce. Po wyjaśnieniu wszelkich niejasności i zwiedzeniu biblioteki przeczytaliśmy fragment książki „Apollo 11″ o pierwszej podróży na księżyc autorstwa Ewy Nowak. I tak zaczęła się „mała kosmiczna przygoda”…

Po przeczytaniu fragmentu książki uczestnicy udali się na spacer po bibliotece z białą kartką, ołówkiem i w gumowych rękawiczkach (które dodatkowo miały utrudniać pracę oraz przypominać problemy, z jakimi borykali się astronauci pracujący w kombinezonach). Ich zadaniem było stworzenie obrazów różnych powierzchni i faktur w technice frottage (przykładamy kartkę papieru do powierzchni i ołówkiem ją zarysowujemy). Następnie dzieci ze swoich prac wykleiły ogromny papierowy księżyc, który wyglądem przypominał ten prawdziwy. Dodatkową atrakcją było przebranie dwójki dzieci za astronautów przy użyciu pianki pod panele, i hełmem strażackim jako nakryciem głowy.

Po emocjonującej zabawie przyszła pora na małe co nieco. Po przerwie dzieci uważnie  obejrzały prezentację multimedialną na temat układu słonecznego.

Na zakończenie pani Marta przeczytała dzieciom bardzo śmieszną „Książkę bez obrazków” B. J. Novak. Było wiele pozytywnych emocji i śmiechu.

Dobór lektur był nieprzypadkowy. Bardzo zależało mi na tym, aby pokazać dzieciom, że książki nie tylko uczą, ale także bawią.
Dzieci naprawdę chcą czytać! Ale to my, bibliotekarze, nauczyciele i rodzice musimy im w tym pomóc i zaszczepić bakcyla czytania wybierając odpowiednie tytuły. Zadbajmy również o to, aby często odwiedzać biblioteki.

info. z tukontakt@wiazowna.pl – Marzena Kopka
CZYTAM SOBIE