Kategorie

Poselski projekt ustawy o mieście stołecznym Warszawa budzi wiele wątpliwości. To może być kluczowa ustawa, która przez lata będzie wpływała na nasze życie. Projekt zakłada włączenie do metropolitalnej jednostki, jaką stanie się Warszawa, 32 gmin, w tym gminy Wiązowna. Nasz samorząd pilnie śledzi wszystkie doniesienia związane z tworzonym prawem. Nasi przedstawiciele spotykają się z samorządowcami z innych gmin. Zależy nam na wymianie opinii.

W spotkaniu samorządowców z okolic Warszawy, które odbyło się 4 lutego, udział wzięła Przewodnicząca Rady Gminy Renata Falińska oraz sekretarz gminy Anna Rosłaniec. Spotkanie jednoznacznie pokazało, że zdecydowana większość samorządowców z okolic Warszawy sprzeciwia się powoływaniu metropolii warszawskiej w kształcie proponowanym przez posłów. Nasz samorząd dołączył do innych i podpisał apel do Premier Beaty Szydło oraz Marszałków Sejmu i Senatu o zaprzestanie prac nad ustawą w takim kształcie.

Apel do Premier Rządu RP

W spotkaniach dotyczących projektu ustawy bierze udział wójt gminy. W czwartek 9 lutego swoje zdanie wyrazili samorządowcy z powiatu otwockiego. A 10 lutego Konwent Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego przyjął swoje stanowisko w tej sprawie.

Stanowisko samorządowców z powiatu

Stanowisko konwentu

Nie ulega wątpliwości, że Warszawie i okolicom potrzebne jest nowe prawo, które ułatwi prowadzenie strategicznych inwestycji i wzmocni już nawiązaną współpracę. Nie mniej jednak wypracowanie tych rozwiązań powinno być poprzedzone gruntownymi konsultacjami społecznymi, które pokażą, jak głęboka powinna być integracja Warszawy i gmin sąsiednich. O to wnioskuje Rada Gminy Wiązowna w stanowisku, podjętym na nadzwyczajnej sesji w dniu 15 lutego.

Stanowisko Rady Gminy Wiązowna

Z rozmów z mieszkańcami wynika, że większość z nas jest dalece ostrożna wobec planów ścisłej integracji naszych terenów z Warszawą. Widzą w tym raczej zagrożenia niż korzyści. Nie mając żadnych konkretów, propozycji rozwiązań dotyczących np. finansowania nowego powiatu o nazwie „Miasto stołeczne Warszawa”, nasz samorząd również będzie zachowywał dystans do tej sprawy. Będziemy pilnie ją śledzili i przekazywali Państwu wszystkie związane z nią informacje. Zachęcamy do obserwowania strony #Nic o Nas Bez Nas, prowadzonej przez samorząd Wołomina. To tu prezentowane są wszystkie działania podejmowane w związku z projektem ustawy.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem porównawczym dotyczącym projektu Ustawy o ustroju m.st. Warszawy, ustawy metropolitalnej oraz ustawy śląskiej. Materiał dostępny tutaj.