Kategorie

„Budżet widziany oczami dziecka” to akcja, którą zapoczątkowaliśmy na tegorocznym festynie WiązLove. Zależy nam na tym, by mieszkańcy naszej gminy od najmłodszych lat byli zaangażowani w życie społeczne. Wierzymy, że budowanie społeczeństwa obywatelskiego, społeczeństwa, które rozumie potrzeby wspólnoty powinno się zacząć jak najwcześniej.

Zaprosiliśmy dzieci do zabawy, która polegała na podjęciu decyzji i zaplanowaniu wydawania naszych wspólnych pieniędzy. Dzieci miały za zadanie podzielić budżet Gminy Wiązowna zgodnie z tym, co ich zdaniem jest najważniejsze i najbardziej potrzebne. Wynik jest dla nas dorosłych zaskakujący. Dzieci uznały, że najistotniejszym obszarem, w który powinna inwestować gmina, jest sport. Z punktu widzenia dorosłych to może zaskakiwać, ale… nas nie zaskoczyło.

Samorząd Gminy Wiązowna od początku tej kadencji uznaje, że wychowanie fizyczne i sport są dla przyszłości naszych dzieci niezwykle istotne. Dlatego też zwiększyliśmy wydatki na sport z 494 000 zł w 2015 r., do prawie 530 000 w 2016 roku. Wspieranie klubów sportowych i organizacji pozarządowych propagujących sport stało się jednym z naszych priorytetów.

Już drugi raz w tym roku zorganizowaliśmy sportowe zawody międzyszkolne. Powołany został koordynator ds. sportu, którego zadaniem jest upowszechnianie kultury fizycznej na terenie gminy. Od września dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych na terenie gminy będą miały lekcje wf-u, których do tej pory nie było. Poprowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego. Od 2017 roku dzieci z naszej gminy będą mogły też korzystać z pełnowymiarowej hali sportowej przy szkole w Malcanowie. Ta hala stanie się sportowym centrum gminy.

Pod tekstem znajdą Państwo wyniki ankiety przeprowadzonej wśród najmłodszych mieszkańców gminy, w której pokazali, jak chcieliby podzielić nasz budżet.