Kategorie

"Każdy czas jest dobry na zmianę"

Najmłodsze na terenie gminy Wiązowna, bo zarejestrowane kilka miesięcy temu, ale  prężnie działające i skupiające największą liczbę członków i sympatyków, Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” wygrało konkurs i pozyskało środki na doskonalenie umiejętności członków stowarzyszenia w zakresie udzielania pomocy osobom uzależnionym i uzyskania wiedzy o współuzależnieniu, tzn.  zachowaniu, które może wytworzyć się u osoby, żyjącej z osobą uzależnioną od substancji psychoaktywnych lub uzależnioną niechemicznie, np. od zakupów, internetu, sieci internetowej.

Zachowanie osoby współuzależnionej utrudnia jej cieszenie się życiem, dbanie o siebie, własny rozwój, koncentruje aktywność i uwagę na osobie uzależnionej.

Co robić i jak pomagać – to cel tego programu, a wiązowscy seniorzy uznali, że na uczenie się nigdy nie jest za późno. Znając istotę cierpienia postanowili dowiedzieć się, jak je skracać lub eliminować, jak można pomóc osobie, która obok nich cierpi, jak ją rozpoznać, jak z nią być, rozmawiać, aby dodatkowo nie ranić, a stać się dla niej oparciem.

Program pt. „Każdy czas jest dobry na zmianę” rozpoczął się dwudniowym wyjazdem w Góry Świętokrzyskie. Tam przy udziale specjalistów seniorzy budowali jedność grupową, podnosili umiejętności dobrej komunikacji i słuchania, empatii, wrażliwości na drugiego człowieka, uczyli się korzystać z doświadczenia innych, wzmacniali siły fizyczne i duchowe, aby stać się bardziej przydatnymi w swojej społeczności w zakresie pomagania osobom z problemem uzależnienia i osobom współuzależnionym.

Spędzając czas wolny od substancji psychoaktywnych, doświadczali w sposób naturalny radości i przyjemności z bycia razem i wspólnego przeżywania wydarzeń: układania piosenek, wspólnego śpiewania, trudu wędrówki, pływania w basenie, spożywania posiłków, modlitwy, wizyty w jaskini Raj, podróży. Wyglądało na to, że z żalem kończyli tę część programu. Przed nimi kolejne etapy edukacji, już w Wiązownie.

info z tukontakt@wiazowna.pl – Jerzy Jechalski, psycholog kliniczny, specjalista psychologii uzależnień