Kategorie
rower

Jesienią i zimą dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Te dwie pory roku są najbardziej niebezpieczne na drodze. Zapadający szybko zmierzch powoduje, że pieszy czy rowerzysta, który nie ma na sobie żadnych odblaskowych elementów jest praktycznie niewidoczny.

W 2014 roku wszedł w życie obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Noszenie takich elementów, to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo! Elementy odblaskowe zwiększają naszą widoczność.

Należy pamiętać, że pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Tych kilka sekund więcej na reakcję kierowcy może uratować życie. Niestety wielu pieszych nadal to ignoruje nie dbając o własne bezpieczeństwo. Nawet najlepsi kierowcy nie są czasem w stanie opanować samochodu, gdy zbyt późno dostrzegą jadącego rowerzystę lub idącego skrajem drogi pieszego. Jak wynika z badań biura ruchu drogowego nieoświetlonego roweru, czy pieszego bez chociażby znaczka odblaskowego widać dopiero z odległości około 20 metrów. Zatem kierowca ma niespełna sekundę na reakcję. Najczęściej to za mało.

Rowerzyści muszą wiedzieć – prawo drogowe mówi, że rower musi być wyposażony w:
–  światło białe z przodu
–  światło czerwone z tyłu (może być pulsujące).

To niewielki wydatek, który jednak może mieć ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.