Na zrzutowisku „Pierzyna” w Malcanowie mogliśmy podziwiać rekonstrukcje historyczne z okazji 74 rocznicy zrzutu wykonanego w nocy z 3 na 4 kwietnia 1944 roku. Tym razem impreza była dwudniowa. W sobotę w samo południe rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. W części oficjalnej były przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, zaciągnięcie warty honorowej (przez partyzantów) i złożenie wieńców. Przemówienie okolicznościowe wygłosił wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny:
Szanowni Państwo, 74 lata temu na tej polanie w nocy z 3 na 4 kwietnia 1944 roku samolot aliancki dokonał zrzutu ludzi, broni i materiałów wojskowych. Była to akcja o dużym znaczeniu dla działalności konspiracyjnej w czasie II wojny światowej. Dziś oddajemy cześć męstwu polskich żołnierzy.
Jestem dumny, że mogę stać w miejscu, w którym nasi przodkowie walczyli o wolną Polskę. Ta polana wyznaczona przez dowództwo Armii Krajowej, jako zapasowe lądowisko pod kryptonimem „Pierzyna”, ma dla nas jako mieszkańców gminy Wiązowna wartość historyczną.
Na nas samorządowcach spoczywa duża odpowiedzialność i zobowiązanie wobec Ojczyzny. Dbanie i troska o miejsca pamięci, godne upamiętnianie kolejnych historycznych rocznic to nasz obowiązek. Tym bardziej, że to mieszkańcy naszej gminy bohatersko walczyli za naszą przyszłość. Przykładem niech będą kombatanci – mieszkańcy Malcanowa i Pęclina, Dziechcińca i Kącka. Ich poświęcenie, umiłowanie wolności, ojczyzny oraz odwaga powinny być wzorem dla kolejnych pokoleń.
Dziękuję za udział w uroczystości: społeczności szkolnej, druhom – ochotnikom z OSP Malcanów. Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w przygotowania: księdzu prałatowi, skautom i harcerzom – za przykładną postawę i wsparcie, a także mieszkańcom.
Wszystkim zaangażowanym w organizację: Stowarzyszeniu „Więzy”, Muzeum Wojskowości i Służb Mundurowych, Centrum Szkolenia Spadochronowego Służb Mundurowych, Projektowi Historycznemu „Konspiracja” oraz grupom rekonstrukcyjnym dziękuję za przygotowanie tego dwudniowego wydarzenia. Życzę wszystkim wspólnego świętowania w poczuciu dumy, ale i odpowiedzialności. To jest cenna lekcja historii, lekcja patriotyzmu, której nie wyczytamy w żadnym podręczniku. Dziękuję!
W imieniu samorządu i mieszkańców naszej gminy wiązankę złożył wójt oraz radni Wojciech Doman i Stanisław Bogucki, w imieniu społeczności lokalnej Malcanowa sołtys i przedstawiciele Rady Sołeckiej, a w imieniu Stowarzyszenia Więzy Marek Purwin i Alicja Dybkowska – Purwin. O oprawę muzyczną zadbali Agnieszka i Piotr Michalczykowie, to pod ich kierownictwem wystąpili harcerze ze 111 drużyny z Malcanowa „Cichociemni”, 54 gromada zuchowa „Leśne Skrzaty” z Wiązowny i 56 gromada zuchowa „Włóczykije” z Malcanowa oraz dziewczynki z gromad wilczków Wędrowników Mamy Róży z Malcanowa i Glinianki. Na zakończenie Piotr Michalczyk wykonał własnej kompozycji pieśń „Taka zwykła noc” (słowa Agnieszka Michalczyk) o zrzutowisku Pierzyna.
Rekonstrukcja historyczna „Rok 1944”, z komentarzem Tomasza Żurawskiego, przedstawiała wydarzenia tamtych dni, aż do ujawnienia przy kapliczce w Pęclinie wiązowskich oddziałów AK. W rekonstrukcji udział wzięło prawie 70–ciu pasjonatów historii. Wystawione zostały obozowiska historyczne Wojska Polskiego partyzantów Armii Krajowej, armii rosyjskiej i niemieckiej, w których można było podziwiać zgromadzone przedmioty i broń z okresu II Wojny Światowej. Największą atrakcją dla dzieci było zbieranie łusek od nabojów i możliwość wejścia do wozu pancernego.
Drugi dzień uroczystości rozpoczął się Mszą Świętą celebrowaną przez proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Wojciecha w Wiązownie Edwarda Kowarę. Na mszy licznie zgromadzeni mieszkańcy Malcanowa dziękowali za wolną ojczyznę. Tym razem rekonstrukcja historyczna przedstawiła Wojnę domową w Hiszpanii z lat 1936-1939, która – niestety – była preludium do II wojny światowej.
Przedsięwzięcie zorganizowało stowarzyszenie Więzy z Wiązowny przy współpracy Tomasza Żurawskiego oraz malcanowskiej szkoły, Gminnego Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy i Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wiązownie oraz – jak zawsze niezawodnych – strażaków z Malcanowa. Terenu pod uroczystość już po raz kolejny użyczył Sławomir Marcysiak za co serdecznie dziękujemy. Pod tekstem mogą się Państwo zapoznać z apelem pamięci.